XX Forum Ekonomiczne. Sesje plenarne, panele & rozmowy kuluarowe.

XX Forum Ekonomiczne. Sesje plenarne, panele & rozmowy kuluarowe.
     Od 8 do 11 września Krynica gościła uczestników XX Forum Ekonomicznego mającego na celu nawiązywanie współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej między państwami, szczególnie z Europy Środkowo – Wschodniej.

     Pod Górą Parkową gościli wybitni polscy i zagraniczni politycy, w tym Bronisław Komorowski - Prezydent RP, Jose Manuel Barroso - były Prezydent Portugalii i Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jan Krzysztof Bielecki - Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze RP, Michał Boni z Kancelarii Prezesa RM, Jerzy Buzek - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jarosław Gowin - Poseł na Sejm RP, Aleksander Grad - Minister Skarbu Państwa, Hanna Gronkiewicz – Walz - Prezydent Warszawy, Brendan Kenneally - Poseł na Sejm Irlandii, Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy – Para Prezydencka RP w latach 1995 – 2005, Grzegorz Napieralski - Przewodniczący SLD, Waldemar Pawlak - Prezes PSL, Paweł Poncyliusz - Poseł na Sejm RP PiS, Grzegorz Schetyna - Marszałek Sejmu, Róża Thun - Posłanka do Parlamentu Europejskiego PO, Gunter Verheugen - niemiecki polityk, Komisarz UE ds. Rozszerzenia oraz Komisarz ds. Przedsiębiorczości i Przemysłu.
     Na sesji inauguracyjnej w Pijalni Głównej „Europa po Lizbonie – strategie dla przyszłości” głos zabrał Jose Manuel Barroso, który stwierdził „Kryzys finansowy pokazał nam jak bardzo jesteśmy od siebie zależni w Europie i na świecie”. Natomiast Jerzy Buzek stwierdził  -  Jesteśmy przekonani, że Unia Europejska będzie działała sprawniej i odpowie na oczekiwania obywateli, które są duże, bo przeżywamy trudne chwile. Zastanawiamy się, jak w ramach Traktatu Lizbońskiego możemy najlepiej odpowiedzieć na nie”. Głos zabrał również Prezydent RP Bronisław Komorowski„Wierzymy w to, że solidarność jako fundament wartości Unii Europejskiej może w przyszłości przyczynić się do odpowiedzi na nowe wyzwania”.
     Na uroczystej wieczornej Gali „We are the champions”, wręczono nagrody XX Forum Ekonomicznego. Człowiekiem Roku 2009 został Jose Manuel Barroso, a Firmą Roku wybrano Giełdę Papierów Wartościowych. Laureatką nagrody „Nowa Kultura, Nowej Europy”, ustanowionej przez prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego została Tatiana Tołstoj, wybitna pisarka rosyjska, autorka powieści „Kyś”. Nagrody specjalne otrzymali: Minister Skarbu Aleksander Grad za „umiejętność kończenia tego, co inni zaczęli, a nie ukończyli” oraz Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, za „wkład w promocję polskiej gospodarki”.
     Na sesjach plenarnych i spotkaniach panelowych spotykali się politycy, biznesmeni, eksperci, ale także dziennikarze i wymienili poglądy oraz doświadczenia dotyczące problemów współczesnego świata. Tematami dyskusji były m. in.: makroekonomia, biznes i zarządzanie, polityka międzynarodowa i bezpieczeństwo, społeczeństwo, energetyka, nauka i kultura, Unia Europejska i jej sąsiedzi, państwo i reformy, ochrona zdrowia oraz regiony. W panelu dyskusyjnym „Przywództwo a zarządzanie, perspektywa lokalna  i globalna” wzięli udział m. in. Aleksander Kwaśniewski oraz dziennikarz Tomasz Lis.
     Ogółem w tegorocznym Forum zorganizowanym przez Instytut Studiów Wschodnich wzięło udział ok. dwóch i pół tysiąca gości z 60 krajów.

  *****
     Pierwsze Forum Ekonomiczne odbyło się wiosną 1991 roku (w jednym roku dwukrotnie: wiosną i jesienią) z inicjatywy urodzonego w Krynicy Zygmunta Berdychowskiego – prawnika, polityka, działacza społecznego, posła na Sejm I i III kadencji. Z żoną Mariolą założył Instytut Studiów Wschodnich i stoi na czele Rady Programowej Forum. Wzięło wtedy udział ok. stu osób i znacznie różniło się od ostatnich spotkań. Miało ono charakter kameralny i dyskutowano na nim o sytuacji w Polsce po przejęciu władzy przez „Solidarność”. Wraz z upływem czasu Forum Ekonomiczne zmieniło się, okrzepło i otrzymało przydomek „Polskiego Davos”.

(red. M)

Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica