piątek, 14 czerwca, 2024
artykuły

Bądź ostrożny kupując opał przez Internet 

213views

Przełom lata i jesieni to czas, kiedy zaopatrujemy się w opał na sezon grzewczy. Coraz częściej surowiec kupujemy przez Internet, dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. 

Zauważyłeś w Internecie bardzo atrakcyjną ofertę sprzedaży węgla, pelletu czy ekogroszku? Uważaj, to może być oszustwo. Osoby skuszone ceną dużo niższą niż w składach opału, decydują się na zakup, wpłacają zaliczkę np. na pokrycie kosztów transportu, po czym kontakt ze sprzedawcą urywa się, a towar nie dociera. Jak zatem nie dać się oszukać w podobny sposób? Poniżej przedstawiamy kilka porad policjantów, którzy apelują o zachowanie należytej ostrożności podczas internetowych zakupów: 

  • Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.
  • Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.
  • Mocno zaniżona cena w stosunku do ceny regularnej może sugerować, że to oszustwo.
  • Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy, mimo że strona łudząco przypomina oficjalną witrynę. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.
  • Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https” oraz symbol zamkniętej kłódki).
  • Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane smsem lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.
  • Warto przechowywać całą korespondencję ze sprzedawcą, ponieważ w razie oszustwa będzie dowodem w sprawie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Aneta Izworska

             Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu