poniedziałek, 15 lipca, 2024
artykuły

Bagaż bez opieki

175views

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach podjęli działania związane z minersko-pirotechnicznym rozpoznaniem pozostawionego bez opieki bagażu.

Po uzyskaniu informacji od pracowników Służby Ochrony Lotniska o pozostawionym bez opieki bagażu            ( w tym przypadku była to walizka) przed terminalem,  funkcjonariusze SG podjęli działania minersko-pirotechniczne.

W wyniku prowadzonych działań poszerzono strefę bezpieczną, którą wcześniej wyznaczyli pracownicy Służby Ochrony Lotniska. Funkcjonariusze dokonali sprawdzenia przy użyciu specjalnych urządzeń do wykrywania i identyfikacji materiałów wybuchowych, zaangażowali również psa służbowego wyszkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych i broni.

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności, walizka została sprawdzona także manualnie i uznana za bezpieczną – nie ujawniono żadnych materiałów ani urządzeń wybuchowych. W środku walizki znajdowała się odzież i rzeczy osobiste.

Właściciela bagażu nie ujawniono, natomiast walizka została przekazana Służbie Ochrony Lotniska.

W działaniach brało udział 6 funkcjonariuszy SG z Placówki SG w Krakowie-Balicach oraz pies służbowy.

Na szczęście zdarzenie to nie spowodowało utrudnień w funkcjonowaniu przejścia granicznego i całego lotniska.

***

Apelujemy do podróżnych, żeby pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Warto mieć świadomość, że każdy bagaż bez właściciela traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Zostają wszczęte odpowiednie procedury. Co więcej, pozostawienie bagażu bez opieki może spowodować zakłócenia pracy portu lotniczego, opóźnienia lotów, jak również sankcje w postaci mandatu karnego.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: chor. szt. SG Tomasz Jarosz

           Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału