wtorek, 8 października, 2024
artykuły

Będzie GWARNO Fest! Staruje pierwszy Oktoberfest na Podhalu

370views

Ciekawe zabawy, tradycyjne bawarskie stroje i niezapomniana atmosfera – tak w skrócie można opisać Oktoberfest. Jeden z największych festiwali ludowych na świecie za kilka dni wystartuje w Monachium. Ale jeśli chcielibyśmy wziąć udział w podobnym wydarzeniu, wcale nie musimy wyjeźdżać za granicę, wystarczy odwiedzić GWARNO w Zakopanem i wziąć udział w pierwszym Oktoberfest na Podhalu, który potrwa od 16 września do 3 października. 

Oktoberfest to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych festiwali na całym globie. To wydarzenie do stolicy Bawarii co roku przyciąga tłumy z różnych zakątków świata, a wśród jego uczestników nie brakuje stałych bywalców, jak i nowicjuszy. Atrakcyjne wydarzenia, pieniące się piwo, wesoła atmosfera – już wkrótce na Podhalu po raz pierwszy będziemy mogli zanurzyć się w świat czarującej bawarskiej kultury. GWARNO pod Gubałówką zaprasza na Oktoberfest, który rozpocznie się 16 września i potrwa do 3 październikaPodczas zakopiańskiego wydarzenia, nawiązującego do monachijskiej tradycji, nie zabraknie koncertów, a także kultowych bawarskich strojów.

– GWARNO to miejsce, w którym zawsze dużo się dzieje, tak będzie i tym razem, podczas obchodów pierwszego podhalańskiego Oktoberfestu. Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu oraz turystów na to niezwykłe wydarzenie. Uprzedzamy, że będą to ponad dwa tygodnie wrażeń oraz mnóstwo doskonałej zabawy! Mamy nadzieję, że nasz lokalny Oktoberfest wpisze się na stałe w kalendarzu wydarzeń GWARNO i Zakopanego – mówi Radek Gluza, Manager Restauracji i Browaru GWARNO.

Festiwal pełen tradycji

Początki Oktoberfestu sięgają aż do roku 1810. Historia głosi, że okazją do październikowego świętowania był ślub księcia Bawarii Ludwika z księżniczką Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Ponoć wówczas na łąkach pod murami miasta oprócz biesiady, zorganizowano między innymi wyścigi konne, a także spektakl w hołdzie dla rodziny królewskiej, podczas którego goście raczyli się piwem. Impreza spodobała się mieszkańcom Bawarii, dlatego podjęto decyzję, by powtórzyć ją za rok oraz w kolejnych latach. W ten sposób festyn stał się tradycją, która w Monachium obchodzona jest do dziś. 

Ale obecność piwa na zaślubinach książęcej pary nie była przypadkowa. Po pierwsze w zawiązku z obowiązującym na terenie Niemiec prawem czystości tego napoju, piwo można było warzyć jedynie od 29 września do 23 kwietnia, dlatego na początku nowego sezonu piwowarskiego należało zużyć zapasy browaru. Po drugie wrzesień to miesiąc chmielowych żniw, a to już wystarczający powód do świętowania.

Przez lata Oktoberfest ewoluował, ale jedno pozostaje bez zmian. Lokalne browary wciąż w Monachium warzą złoty trunek specjalnie na to wydarzenie i zgodnie z zwyczajem wszystkie piwa muszą być przygotowywane według Bawarskiego Prawa Czystości.

GWARNO fest

W tym roku tradycje bawarskiego święta będzie można poczuć w Zakopanem. GWARNO pod Gubałówką zaprasza na pierwszy podhalański Oktoberfest. Przez wszystkie dni wydarzenia na smakoszy czekać będą specjalnie przygotowane dania, które nie tylko nawiążą do tradycji, ale i zadowolą podniebienie każdego.
Zgodnie ze zwyczajem nie zabraknie również piwa warzonego na miejscu, a w wielkim finale wydarzenia – od 29 września do 3 października – zasmakujemy GWARNO FEST, czyli trunku warzonego specjalnie na tę okazję.

Na uczestników wydarzenia – poza kuflową pianką i niewybrednym menu – czekać będą koncerty z muzyką na żywo, która w GWARNO wybrzmi 16 września oraz 3 października. Występy wprowadzą wszystkich w prawdziwie bawarski klimat, a dźwięki akordeonu czy wspólne jodłowanie z widokiem na Tatry z pewnością stworzą niepowtarzalną atmosferę. Oktoberfest w GWARNO zdecydowanie zaspokoi wszystkie zmysły i apetyt!

Podhalańskiej uczcie towarzyszyć będą również charakterystyczne bawarskie stroje oraz elementy wystroju restauracji takie jak beczki piwa, chmiel czy precle, które nawiążą do niemieckiego święta.

Dla osób pełnoletnich Oktoberfest pod Gubałówką będzie doskonałą okazją, by zwiedzić GWARNO EXPERIENCE. Podczas wycieczki można posłuchać opowieści przewodników na temat piwowarstwa i tatrzańskiego piwa, a także zwiedzić fermentownię, która znajduje się na poziomie -1 w budynku.

Jeśli planujemy wybrać się do GWARNO na pierwszy podhalański Oktoberfest najłatwiej na miejsce dostaniemy się z parkingu przy dolnej stacji kolei PKL Gubałówka (dojazd od estakady). Warto pamiętać, że goście GWARNO mają zapewnione bezpłatne miejsca postojowe. 

Godziny otwarcia, informacje dotyczące aktualnych wydarzeń i promocji, a także menu dostępne są na stronie www.BrowarGwarno.pl oraz w social mediach Gwarno.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane