niedziela, 16 czerwca, 2024
artykuły

Bezpieczna podróż samochodem w okresie świąteczno-noworocznym

220views

Okres Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz święto Objawienia Pańskiego (tzw. święto Trzech Króli) jest wyjątkowym czasem dla wielu Polaków. Biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych, na drogach spodziewamy się większego natężenia ruchu. Wiele osób w tym czasie zdecyduje się na odwiedziny swoich bliskich czy wyjazd na wypoczynek.

Już od 23 grudnia br. na drogach Sądecczyzny pojawi się więcej niż zwykle patroli ruchu drogowego, a policjanci będą dbać o płynność ruchu i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, aby bezpiecznie dotarli do celu przez cały okres świąteczno-noworoczny, tj. do 7 stycznia 2024 roku.

Ponadto, w celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych, funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących, tj. przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a także przewożenie dzieci poza specjalnym fotelikiem ochronnym lub urządzeniami służącymi do tego celu. Policjanci będą też sprawdzać trzeźwość kierujących. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze, dlatego apelujemy o trzeźwość za kierownicą. Należy pamiętać, że nawet najbardziej nasilone działania Policji nie zastąpią rozwagi i rozsądku poszczególnych uczestników ruchu drogowego.

Informujemy, że w okresie świąteczno-noworocznym obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów oraz określonych pojazdów).

Zakaz obowiązuje w dniach:

  • 25 grudnia 2023 roku (poniedziałek) – w godzinach 8.00-22.00;
  • 26 grudnia 2023 roku (wtorek) – w godzinach 8.00-22.00;
  • 1 stycznia 2024 roku (poniedziałek) – w godzinach 8.00-22.00.

*****

PORADY POLICJANTÓW, JAK BEZPIECZNIE PODRÓŻOWAĆ

  • Przed wyjazdem należy sprawdzić czy stan pojazdu pozwala na bezpieczną jazdę. Należy zadbać o prawidłową widoczność przez szyby. Warto skontrolować ciśnienie w ogumieniu, poziom płynów eksploatacyjnych, prawidłowe działanie świateł i urządzeń sygnalizacyjnych.
  • Nie należy wyjeżdżać w drogę będąc zmęczonym lub niewyspanym. Trzeba bezwzględnie pamiętać o trzeźwości za kierownicą!
  • Pamiętajmy też o zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w przypadku zdarzenia drogowego to wyposażenie ratuje życie i zdrowie).
  • Zimą warto skorygować nieco styl jazdy na bardziej defensywny – mniej dynamiczny, bardziej ukierunkowany na nieprzewidziane sytuacje mogące zaistnieć na śliskiej nawierzchni.
  • Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a przede wszystkim ograniczeń prędkości i zwracać szczególną uwagę na pieszych, zwłaszcza po zmroku.

Andrzej Gulewicz  MTV24 

Źródło: Aneta Izworska

             Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu