Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu
Kwiatoń, gmina Uście Gorlickie 22 marca 2025r.
Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu – dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Obecnie używana jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. Należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.


Cerkiew z drugiej połowy XVII wieku. Podaje się, że została wybudowana w1700 roku, a w 1743 roku prawdopodobnie została dostawiona wieża. O czym świadczy data na jednej z belek konstrukcji. Cerkiew była wielokrotnie odnawiana.


Po akcji „Wisła” w 1947 roku świątynia zaczęła być użytkowana jako kościół rzymskokatolicki, należący do parafii w Uściu Gorlickim. Obecnie we współużytkowaniu rzymskich katolików i grekokatolików.


Świątynia jest cerkwią łemkowską typu północno-zachodniego. Uznawana jest za modelowy i najpiękniejszy przykład tego stylu. Cerkiew wybudowano z drewna. Jest budowlą o konstrukcji zrębowej, orientowaną, trójdzielną.


Zarówno miejscowość Kwiatoń jak i cerkiew, usytuowane są w gminie Uście Gorlickie, powiat Gorlice warte są zwiedzenia.


Opowiadał Jan Hyra Przewodnik
Relacja filmowa
Andrzej Gulewicz MTV 24