Drugi etap modernizacji linii kolejowej Stary Sącz – Muszyna
10 marca 2025r.
Jednocześnie z gigantyczną budową linii kolejowej z Nowego Sącza do Krakowa trwa również modernizacja linii kolejowej Tarnów – Muszyna, na odcinku od Starego Sącza do Muszyny.

Inwestycja PKP PLK jest drugim etapem remontowym infrastruktury kolejowej w tym rejonie Małopolski. W zakres bardzo zaawansowanych robót remontowych oraz modernizacyjnych wchodzą: wymiana torów i podkładów ( zastępowane są betonowymi ), remont sieci elektrycznej, remont mostów, przepustów, peronów ( budowane są nowe i wysokie ) oraz remont przejazdów drogowych.

Należy przypomnieć, że w pierwszym etapie wyremontowano i wybudowano na tej trasie kolejowej dwanaście nowoczesnych dworców kolejowych z niezbędnym uposażeniem.
Powyższe prace mają usprawnić ruch pociągów, zwiększyć ich szybkość oraz zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Jednak zaawansowane prace remontowe wymagały zamknięcia ruchu pociągów od 1 marca do 11 czerwca br. oraz wprowadzenia komunikacji zastępczej.

Zamknięcie ruchu pociągów jest utrudnieniem dla podróżnych, ale pozwoli na bezpieczną modernizację całej infrastruktury kolejowej.
Bardzo duży zakres prac po zakończeniu modernizacji tego odcinka linii kolejowej pozwoli na szybszą i komfortową podróż z Muszyny do Krakowa przez Nowy Sącz i Limanową oraz przez Nowy Sącz do Tarnowa.

W tym samym czasie trwają bardzo zaawansowane technologicznie prace przy zabezpieczaniu osuwiska nad torami kolejowymi w Żegiestowie. Bardzo ciężka w realizacji budowa ze względu na ukształtowanie terenu ma w pierwszej kolejności zabezpieczyć dalsze osuwanie się zbocza, a następnie przywrócić chodnik i pas jezdni.

Prace remontowe i zabezpieczające mają większy wymiar i skalę trudności techniki budowlanej gdyż są wykonywane w górskim, skalistym ukształtowaniu terenu. Należy wiedzieć, że zarówno linia kolejowa jak i droga, przebiegające Doliną Popradu są ważnym elementem strategicznym państwa oraz łączą miejscowości i tereny zamieszkałe tego regionu kraju.
Nasuwa się samoistnie bardzo ważne pytanie co dalej z budynkami dworców kolejowych w Muszynie i w Krynicy-Zdroju, w sumie największych miejscowości, które pełnią rolę znanych miast uzdrowiskowych w kraju? I tu z tym tematem zatrzymamy się w Krynicy-Zdroju.

Pasażerowie docierający do uzdrowiska, bądź z niego wyjeżdżający oczekują na środki lokomocji, niejednokrotnie w ekstremalnych warunkach atmosferycznych i to już przez kilkanaście lat, z narażeniem zdrowia, bez żadnej informacji ze strony miasta. Jakie są plany krynickiego samorządu względem tego dworca, który powinien w pierwszej kolejności pełnić jego rolę.
Nie trudno zauważyć, że pod koniec 2029 roku wjadą pierwsze pociągi z Krakowa do Nowego Sącza przez Limanową w niecałą godzinę. Wiadomo również, że po zmodernizowanej trasie kolejowej na odcinku od Nowego Sącza do Muszyny i Krynicy-Zdroju pociągi będą się przemieszczać o wiele szybciej jak dotychczas.
Reasumując, czas podróży i komfort będzie przyciągał w te rejony kraju rzesze podróżnych i turystów. Na pewno pokój, w którym zmieszczą się dwa biurka dla urzędników nie zastąpi prawdziwej poczekalni dla pasażerów, która winna być doposażona choćby w jedną kasę, cywilizowane sanitariaty, miejsca na oczekiwanie oraz wyczerpującą informację, zarówno odnośnie rozkładu jazdy jak i wszelkich wiadomości o mieście i uzdrowisku, tak jak to ma miejsce choćby w Zakopanem, które można przyjąć jako wzór działania w tym zakresie.
Odpowiednio przygotowana infrastruktura jest gwarantem dla podróżnych, na zasadzie „że warto tu przyjechać”, i tak się dzieje w całej Polsce. Odwrotne myślenie, zupełnie nie zbieżne z tokiem rozwoju komunikacji kolejowej w całym kraju jest zupełnie nielogiczne i bezsensowne!
A więc nie „Labolatorium Dialogu” czy jakieś inne przedsięwzięcie w budynku krynickiego dworca, tylko nowoczesne miejsce do obsługi pasażerów korzystających z usług kolei jak również komunikacji autobusowej. To już jest ta chwila, aby podjąć odpowiednie działania, gdyż w tym momencie w związku z wielką wręcz gigantyczną budową kolejową z Krakowa do Nowego Sącza jak i modernizacją linii kolejowej z Nowego Sącza do Muszyny, na czas prac nie kursują pociągi. Przeciąganie sprawy na dalszy plan z uśmiechem na twarzy oddala miejscowości od świata cywilizowanego. Liczą się nie opowiadania, opowiastki lecz rzetelne działania, które podkreślam są priorytetowe wśród innych zagadnień miasta Krynica-Zdrój!
Płyta: Droga bez końca. Utwór: Z dali w dal
Relacja filmowa oraz muzyka instrumentalna
Andrzej Gulewicz MTV 24