środa, 24 kwietnia, 2024
artykuły

Dwie interwencje minersko-pirotechniczne na krakowskim lotnisku

165views

W poniedziałek 26 lutego i czwartek 29 lutego dwie torby podróżne pozostawione bez opieki na hali ogólnodostępnej oraz w punkcie informacji przylotowej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Krakowie-Balicach – przyczyniły się do podjęcia działań funkcjonariuszy Straży Granicznej, związanych z minersko-pirotechnicznym rozpoznaniem.

W obu przypadkach po uzyskaniu informacji od Służby Ochrony Lotniska w wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie-Balicach dokonali sprawdzenia przy użyciu specjalnego zestawu do wykrywania i identyfikacji materiałów wybuchowych, zaangażowali również psy służbowe wyszkolone do wykrywania materiałów wybuchowych i broni. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności oba bagaże zostały uznane za bezpieczne. W środku obu toreb znajdowały się ubrania oraz rzeczy osobiste.

Dzięki przeprowadzonym czynnościom wyjaśniającym, ustalono właścicielkę pozostawionego bagażu. Była nią obywatelka Ukrainy, która została ukarana grzywną w drodze mandatu karnego gotówkowego w wysokości 500 zł w związku z naruszeniem zapisów Ustawy Prawo Lotnicze. Właściciela drugiego z bagaży nie ujawniono, został on przekazany Służbie Ochrony Lotniska.

W związku z zaistniałą sytuacją apelujemy do podróżnych, żeby pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Warto mieć świadomość, że każdy bagaż bez właściciela traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Zostają wszczęte odpowiednie procedury. Co więcej, pozostawienie bagażu bez opieki może spowodować zakłócenia pracy portu lotniczego, opóźnienia lotów, jak również sankcje w postaci mandatu karnego.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

                Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej