poniedziałek, 15 lipca, 2024
artykuły

Dwie sądeczanki zostały oszukane przez oszustów. Apelujemy o ostrożność 

186views

Wczoraj, tj. 29 lutego br. dwie mieszkanki Nowego Sącza zostały oszukane przez kobietę podającą się za funkcjonariuszkę oraz jej wspólnika. Seniorki spakowały pieniądze oraz biżuterię i zostawiły je przed drzwiami do swoich mieszkań. Teraz policjanci prowadzą intensywne czynności w tej sprawie, a jednocześnie apelują o zachowanie ostrożności, szczególnie w kontaktach z nieznajomymi.

Wczoraj, tj. 29 lutego br., około godziny 16 do sądeckich policjantów zgłosiła się 72-letnia mieszkanka Nowego Sącza, która poinformowała, że straciła niemal 17 tys. złotych w wyniku oszustwa. Kilka godzin wcześniej do seniorki zadzwoniła nieznajoma kobieta, która przedstawiła się jako funkcjonariuszka i przekazała jej, że w okolicy działa grupa przestępcza okradająca starszych ludzi. Pod pretekstem zabezpieczenia oszczędności 72-latki, poleciła, by ta spakowała wszystkie swoje pieniądze i zostawiła je przed drzwiami mieszkania. Stamtąd zostały zabrane przez nieznajomego mężczyznę.  

Wkrótce okazało się, że w identyczny sposób została oszukana kolejna mieszkanka Nowego Sącza, która zgłosiła się do policjantów dwie godziny później. Do niej także zadzwoniła rzekoma funkcjonariuszka, a sprzed drzwi jej mieszkania mężczyzna odebrał zapakowaną złotą biżuterię o wartości 3 tys. złotych oraz 12 tys. złotych w gotówce.

W związku z tymi zdarzeniami funkcjonariusze prowadzą intensywne czynności, a jednocześnie apelują do seniorów o ostrożność i rozwagę. Zatem co zrobić, aby nie dać się oszukać w podobny sposób? Pamiętaj, że:

· policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach!

· nie proszą, by zadzwonić na numer alarmowy 112/997 i potwierdzić ich „policyjną tożsamość”!

· policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom!

· nigdy nie proszą o podawanie haseł i loginów do bankowości elektronicznej czy o przelewanie całych swoich oszczędności na inne konta bankowe! Jeżeli ktoś w rozmowie telefonicznej podaje się za funkcjonariusza i żąda pieniędzy – na pewno jest oszustem! W takim przypadku należy zakończyć rozmowę telefoniczną i powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Andrzej Gulewicz  MTV24 

Źródło: Aneta Izworska

              Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu