wtorek, 21 maja, 2024
artykuły

Dwóch Syryjczyków zatrzymanych w Krynicy-Zdroju

267views

Funkcjonariusze Placówki SG w Tarnowie w dniu 30 września 2023 r. w godzinach wieczornych przeprowadzili kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP w miejscowości Krynica – Zdrój. W jej wyniku zatrzymali dwóch mężczyzn podających się za obywateli Syrii.

W wyniku przeprowadzonych czynności służbowych ustalono, że mężczyźni w wieku 25 i 26 lat pieszo przekroczyli granicę polsko-słowacką wbrew przepisom w rejonie byłego przejścia granicznego w Piwnicznej – Zdroju. Zatrzymani do kontroli nie posiadali wiz lub innych dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium RP, w związku z tym nielegalnie przebywali na terytorium RP.

Syryjczycy przyznali się do zarzucanych im czynów w postępowaniu karnym. Przedstawiono im zarzut  z artykułu 264 § 2 Kodeksu karnego, tj. przekroczenia granicy RP wbrew przepisom. Cudzoziemcy dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym okresem zawieszenia jej wykonania na okres 2 lat.

Ponadto cudzoziemcy posiadali przy sobie dokumenty potwierdzające ich pobyt na terytorium Słowacji. W związku z tym po złożeniu wniosku do strony słowackiej o przyjęcie obywateli Syrii w ramach readmisji uproszczonej Republika Słowacka przyjęła cudzoziemców i dnia 2 października 2023 r.  przed południem w Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej w Barwinku cudzoziemcy zostali przekazani do Republiki Słowacji.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna DROŻDŻ

            Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej