wtorek, 28 maja, 2024
artykuły

Dwoje obywateli Turkmenistanu i Gruzin wrócą do swoich ojczyzn

149views

Funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie podczas realizacji czynności służbowych w zakresie kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, zatrzymali 2 obywateli Turkmenistanu oraz 1 obywatela Gruzji.

Obywatelka Turkmenistanu wjechała do strefy Schengen w październiku 2022 roku pociągiem z Ukrainy do Węgier, uciekając przed wojną. Kobieta otrzymała wtedy węgierski dokument, uprawniający ją tylko do pobytu na terytorium Węgier, bez możliwości przekraczania granicy. Jednak następnego dnia udała się do Polski w celu podjęcia pracy. Dopiero w miniony czwartek kobieta chciała złożyć w MUW w Krakowie wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

Z kolei jej mąż udał się w 2019 r. do Turcji, gdzie pracował 2 lata. Następnie wyjechał do Ukrainy by się kształcić, skąd po wybuchu wojny przyjechał do RP. Następnie udał się do Niderlandów w celu kontynuacji nauki oraz podjęcia pracy, gdzie uzyskał dokument pobytowy, który był ważny do początku marca 2023 r.  Wrócił do Polski pod koniec lutego 2023 r. i już w czasie swojego nielegalnego pobytu na terytorium RP (pod koniec marca) złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w MUW w Krakowie.

Natomiast 28-letni obywatel Gruzji przyleciał do Polski na podstawie dokumentu paszportowego w ruchu bezwizowym w styczniu 2023 roku do pracy w jednej z warszawskich firm, gdzie pracował 5 miesięcy.

Wyżej wymienieni cudzoziemcy do dnia kontroli nie uzyskali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. W związku z czym ich pobyt uznano za nielegalny i przeprowadzono procedury powrotowe.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdź

             Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej