Ten napój nie potrzebuje dużego rozgłosu, by być lubianym, ale zarówno piwo, jak i osoby sprawujące szczególną pieczę nad jego powstaniem – piwowarzy, na początku sierpnia obchodzą swoje święto. I choć w teorii może wydawać się, że to zawód wymarzony niemalże dla każdego wielbiciela złotego trunku, to rzeczywistość jest zupełnie inna. O tym, jak wyglądają kulisy tej pracy, przekonamy się już 4-6 sierpnia w GWARNO podczas Dni Piwowara.
Sięgając po kufel piwa, zwykle nie zastanawiamy się nad tym, kto sprawuje nadzór nad jego przygotowaniem. Ale co roku – w pierwszy piątek sierpnia – obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara, czyli święto profesjonalistów, którzy czuwają nad smakiem, jakością oraz całym procesem tworzenia złotego trunku. O tym, jak wygląda praca głównego piwowara oraz warzenie piwa, będziemy mogli przekonać się już 4-6 sierpnia 2023 podczas Dni Piwowara, celebrowanych w GWARNO pod Gubałówką.
Piwowar – zawód z pasją
Czuwa nad smakiem oraz jakością piwa, towarzyszy na każdym etapie jego powstawania – od warzenia poprzez fermentację do filtracji – aż po kufel złotego trunku. Piwowar – bo o nim mowa – to zawód, którego historia sięga czasów średniowiecza. I choć od początku tej profesji sporo się zmieniło, to pasja, zaangażowanie i opanowanie, którymi musi wykazywać się piwowar pozostają bez zmian.
– Choć w dziedzinie piwowarstwa sporo się zmieniło i praktycznie wszystkie procesy w nowoczesnych warzelniach – jak GWARNO – są zautomatyzowane, czyli sterowane z panelu dotykowego, to piwowarzy od początku do końca nadzorują procesy warzenia piwa, śledzą jego przebieg oraz kontrolują na wszystkich etapach, muszą być świadomi tego, co z piwem się dzieje na danym etapie, by w przypadku ewentualnych awarii szybko reagować
– mówi Małgorzata Wnuk, główny piwowar w GWARNO.
Cechy szczególne piwowara
Wbrew pozorom zawód głównego piwowara, nie jest najłatwiejszą profesją. To właśnie piwowar sprawuje nadzór nad całym procesem wytwarzania piwa, ale oprócz umiejętności łączenia podstawowych surowców niezbędnych do jego produkcji, osoba na tym stanowisku – zwłaszcza w browarach rzemieślniczych, jak GWARNO – musi wykazywać się sporym kunsztem oraz odpowiednimi cechami.
Przede wszystkim są to osoby z ogromną pasją, opanowaniem, zaangażowaniem, czujnością i umiejętnością planowania. Piwowar – podobnie jak artysta – tworzy nowe style, smaki czy piwne odmiany. Ale podczas warzenia piwa ważna jest nie tylko pasja, ale i specjalistyczna wiedza oraz dokładność. Od tego jak rzetelnie piwowar przygotuje surowce i poprowadzi wszystkie etapy procesu warzenia, zależy to jakiej jakości piwo otrzyma w efekcie końcowym.
– W branży piwowarskiej cierpliwość i brak pośpiechu to podstawy. Piwo nie lubi działań na skróty, dlatego żeby powstał jakościowy browar niezbędne są dobrej jakości woda, surowce, czas, no i oczywiście odpowiednia wiedza – tłumaczy Małgorzata Wnuk.
Jak się okazuje dziedzina piwowarstwa jest bardzo wymagająca i ciągle ewoluuje, dlatego by w zmieniających się trendach być na bieżąco, piwowarzy muszą się doszkalać. Jest to również odpowiedzialne stanowisko, w którym drobny brak uwagi i odejście od receptury może spowodować, iż końcowy produkt będzie niezgodny z oczekiwaniami.
Dzień Piwowara w GWARNO
Zawód piwowara od wieków cieszy się szacunkiem, wszak osoby sprawujące tę rolę, dostarczają do kufli lubiany złoty trunek. Nic więc dziwnego, że piwowarzy doczekali się swojego święta, które na całym świecie obchodzone jest w pierwszy piątek sierpnia. Od 4 do 6 sierpnia w GWARNO osoby pełnoletnie będą mogły nie tylko celebrować Dni Piwowara, ale również poznać tajniki tego zawodu.
Na pełnoletnich gości zainteresowanych tematyką piwowarstwa w GWARNO czeka niespodzianka. Ciekawa podróż „gwarnym szlakiem” po bogatym, różnorodnym oraz ekscytującym świecie tatrzańskiego piwa i historii piwowarstwa.
W GWARNO posłuchamy prelekcji przewodników, którzy opowiadają o procesie powstawania złotego trunku, pracy piwowara oraz oprowadzają po warzelni browaru, znajdującej się w budynku na poziomie -1.
Oprócz dodatkowych atrakcji, odwiedzający GWARNO, skosztują regionalnych dań w nowoczesnym wydaniu i spędzą przyjemnie czas z widokiem na Giewont.
Wszystkim piwowarom z okazji ich święta życzymy niesłabnącej pasji warzenia piwa. A jeśli chcielibyśmy celebrować święto piwowarów, warto zajrzeć do GWARNO, które znajduje się tuż obok budynku dolnej stacji kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę, przy ul. Na Gubałówkę 7.
Najłatwiej na miejsce dostaniemy się z parkingu (dojazd od estakady) przy dolnej stacji kolei PKL Gubałówka, gdzie dla gości GWARNO zapewnione są bezpłatne miejsca postojowe. Godziny otwarcia oraz informacje dotyczące serwowanych dań, program wydarzeń, regulaminy akcji promocyjnych oraz aktualności można znaleźć na stronie www.BrowarGwarno.pl oraz w social mediach Gwarno.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane