Konfederacka Majówka w Muszynce

Opis dodano: 2019-05-21

Konfederacka Majówka w Muszynce.

Konfederacja barska (1768 – 1772) była zbrojnym związkiem szlachty, zawiązanym na Podolu, w Barze 29 lutego 1768 roku. Na celu miała obronę wiary katolickiej i niepodległości Rzeczpospolitej, zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję. Skierowana była przeciwko Imperium Carskiemu, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu oraz wojskom rosyjskim.

Na górze Jawor (808 m) w Muszynce do dziś zachowały się bardzo dobrze okopy "Obozu Koronnego”. Okopy konfederackie są ziemnymi umocnieniami, o kształcie nieregularnego trójkąta (w kierunku drogi Muszynka – Przełęcz Tylicka), na które pierwotnie składał się wał ochronny, głęboki rów, a przed nim także stok.Do dzisiaj najlepiej zachował się rów, pozostałe elementy są tylko fragmentaryczne.

Do obozu Konfederatów Barskich na górę „Jawor” przybyli księża, władze miasta, mieszkańcy Muszynki, Tylicza oraz Adam Sikorski prowadzący program „Było, nie minęło” wraz ekipą TVP Historia. Adam Sikorski, śledzi tajemnice Konfederatów Barskich w związku z czym nagrywa film dokumentalny poświęcony tej historii dziejów.

Okolicznościową, uroczystą mszę św. w intencji konfederatów odprawił ks. proboszcz Piotr Fiksak wraz z ks. prałatem Marianem Stachem i ks. Piotrem Pietruchą z Tylicza.

Na stadionie w Muszynce wystąpił zespół regionalny „Pogranicze”. Przy grillu można było degustować smakołyki regionalnej kuchni, które zostały przygotowane przez członkinie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Muszynka.

Na Konfederacką Majówkę do Muszynki zaprosili Stowarzyszenie Odkryj Tylicz i Sołectwo Muszynka.


Reportaż filmowy wraz z wywiadem

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica