Powróciły pociągi do Krynicy. Sprawa dworców i nieruchomości kolejowych

Opis dodano: 2022-12-07

Powróciły pociągi do Krynicy. Sprawa dworców i nieruchomości kolejowych
Krynica-Zdrój 6 grudnia 2022r.

MTV 24 zasięgnęła informacji w sprawie dworców kolejowych w Muszynie i Krynicy oraz terenów do nich przyległych. Prowadzone są rozmowy przez Polskie Koleje Państwowe S.A. w Warszawie z samorządami obu miejscowości w zakresie przekazania dworców na ich rzecz, dlatego m.in. nie zostały one ujęte w obecnie realizowanym Programie Inwestycji Dworcowych, tak jak 12 dworców w Dolinie Popradu, na których trwają obecnie prace budowlane.

Rozmowy z gminą Krynica-Zdrój w sprawie przekazania nieruchomości zabudowanej dworcem i trzech działek znajdujących się w jego sąsiedztwie są na etapie bardzo zaawansowanym. Budynek dworca wraz z nieruchomością, na której się znajduje, zostanie przekazany w trybie mieszanym, przewidującym częściową odpłatność za dworzec. Pozostałe trzy nieruchomości, w sąsiedztwie dworca, zostaną przekazane nieodpłatnie w oparciu o przepisy ustawy komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe z przeznaczeniem na realizację zadań własnych samorządu w dziedzinie transportu. Do finalizacji transakcji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa konieczne jest jeszcze uzyskanie wewnętrznych zgód korporacyjnych, a także zgody właściwego ministerstwa.

Wydział Współpracy z Mediami Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.

*****
Póki co, główna poczekalnia w Krynicy jest zagracona, a tymczasowa zamknięta w chwili przyjazdu ostatniego pociągu z Krakowa. Obsługa składu śpi w pociągu. Bez latarki nie przejdzie przez tzw. dworzec autobusowy. W zupełnych ciemnościach parkują „Polonus” i „Łódź”. Po kostki kałuże wody na chodniku i na jezdni. Zupełna pustelnia w tym rejonie miasta.

Z chwilą finalizacji w uzyskaniu przejęcia dworca i przyległego terenu przez miasto należałoby wziąć pod uwagę, że dworzec ma służyć przede wszystkim pasażerom bo do tego celu jest stworzony. Przykładów jak dostosować dworzec do jego potrzeb jest mnóstwo w Polsce. Powstały i powstają super obiekty, centra przesiadkowe, na których chce sie wsiadać i wysiadać. Ponadto będzie niebawem szybkie połączenie z Krakowem supernowoczesnymi pociągami. Dobry gospodarz winien wiedzieć, że dworzec to brama do miasta.

Relacja filmowa

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica