Tajemnice XV wiecznego zabytkowego Kościoła w Zbyszycach

Opis dodano: 2020-09-27

Tajemnice XV wiecznego zabytkowego Kościoła w Zbyszycach
12 września 2020r.

Na szlaku bursztynowym wiodącym z Węgier po Bałtyk, nad zalewem rożnowskim znajduje się piękne miejsce Zbyszyce, które ma swoją historię, o którym już pisał Jan Długosz. Stąd rozpościerają się niesamowite widoki przepięknej okolicy.

Dunajec, chociaż ujarzmiony zaporą w Rożnowie wcześniej dokonywał wielkie spustoszenia i tak miejscowość, która powstała na szlaku bursztynowym miała swój okres świetności. Było tu ponad dwa, do trzech tysięcy ludności, mieszkańców. Dzisiaj zaledwie garstka została bo 140 mieszkańców i tyle samo mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Cmentarz jest pod wodą i Zbyszyc urodziwych nie ma. Został ocalały z XV wieku fantastyczny zabytek, z jednej strony kościół ale z drugiej strony obiekt, który też pamięta czasy obrony jako obiekt militarny. We wnętrzu kościoła p.w. Św. Bartłomieja Apostoła jest fantastyczne malowidło Trójcy Św., tron łaski z XV wieku w niszy ale też najlepiej zachowane malowidło Św. Heleny też w tej niszy ołtarzowej.

Jest XVII wieczny obraz i również XVII wieczny ołtarz z patronem kościoła pod wezwaniem Św. Bartłomieja. Znajdują się tu relikwie między innymi patrona Św. Bartłomieja Apostoła, niewielka kostka, znajdują się również relikwie Św. Kunegundy oraz niewielki fragment relikwii Matki Bożej.

Ten obiekt sakralny pamięta różne dzieje dlatego też możemy podziwiać piękno malarstwa, tzw. malarstwo dywanowe wydobyte po tragicznym pożarze w 2003 roku i po konserwacji do ubiegłego 2019 roku. Jest też wcześniej odkryte malowidło, którego podjął się konserwacji nieżyjący kapłan ks. Czekaj. Są tutaj również malowidła męczenników, między innymi Św. Stanisława, Erazma i Św. Jana Nepomucena. Jest też kult z niedalekiego Tropia Św. Świerada i jest tu również jego malowidło, jego postać namalowana w dębie.

Zbyszyce to również miejsce koncertów i spotkań ludzi kultury, sztuki, miłośników też obiektów sakralnych. W tym roku, 6 września gościł tu wspaniały duet flecisty i gitarzysty z Italii. Koncert odbył się w ramach festiwalu „Muzyka w Zabytkach”.

O Zbyszycach i o zabytkowym kościele opowiada Brat Hieronim Majka ze Zgromadzenia Ducha Świętego.

Relacja filmowa

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica