Zwiedzamy Słowację - część I. Atrakcje Słowacji: Śpiący Mnich - Zamek Kamienica – Sabinov.

Opis dodano: 2020-03-12

Zwiedzamy Słowację. Śpiący Mnich, Zamek Kamienica, Sabinov - Część I

Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (106,7 km), Polską (541,1 km), Czechami (251,8 km), Ukrainą (97,8 km) oraz Węgrami (654,8 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1652,2 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 19 stycznia 1993 r. członek ONZ, od 29 marca 2004 członek NATO, od 1 maja 2004 należy do Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

Spiací Mních – zbudowane z wapieni krynoidalnych skałki w miejscowości Kamenica na Słowacji. Pod względem geologicznym należą do Pienińskiego Pasa Skałowego (Pieninské bradlové pásmo). W podziale fizycznogeograficznym Słowacji znajdują się w obrębie Gór Czerchowskich (u ich południowo-zachodniego podnóża opadającego do Šariša (podregion: Ľubotínska pahorkatina).


Zamek Kamenica (słow. Kamenický hrad) – ruiny zamku w miejscowości Kamenica na Słowacji. Znajdują się na zbudowanym ze skał wapiennych wzgórzu Zámok (725 m), u zachodnich podnóży Gór Czerchowskich.

Sabinov (do 1927 także Sobinov, węg. Kisszeben, niem. Zeben, łac. Cibinium, d. pol. Sabinów) – miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Szarysz (Šariš).

Reportaż filmowy

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica