W okresie zimowym funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) oraz Nieetatowego Pododdziału Odwodowego KaOSG uczestniczyli w szkoleniach z narciarstwa zjazdowego i kondycyjnych przejściach skiturowych w rejonie granicy państwowej, podnosząc tym samym poziom sprawności i umiejętności poruszania się w warunkach zimowych w trudnym terenie. Doskonalono również umiejętności posługiwania się technikami linowymi.
Nie zabrakło również szkolenia z podstaw lawinoznawstwa, które zostało przeprowadzone przez GOPR w Zakopanem. Uczestniczyli w nim również funkcjonariusze tamtejszej placówki SG.
W minionym tygodniu 7 funkcjonariuszy Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) oraz Nieetatowego Pododdziału Odwodowego KaOSG wspólnie z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału SG brało udział w szkoleniu skiturowym na terenie Bieszczad. Podczas szkolenia doskonalono technikę jazdy w terenie z wykorzystaniem nart skiturowych oraz quadów na gąsienicach. W ramach szkolenia wykorzystano również śmigłowiec, dzięki któremu doskonalono technikę szybkiego transportu funkcjonariuszy wraz ze sprzętem narciarskim w wysoko położone tereny górskie. Ponadto współdziałano z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego OSG oraz ratownikami GOPR w zakresie podniesienia umiejętności związanych z podejmowaniem i udzielaniem pomocy w warunkach zimowych w górach.






Wszystkie te szkolenia były poprzedzone wcześniejszym doskonaleniem umiejętności podczas letnich treningów w których, nasi funkcjonariusze zdobywali wiedzę w zakresie topografii, wykorzystania technik linowych, poruszania się i ewakuacji z trudnodostępnego terenu.
Andrzej Gulewicz MTV 24
Źródło: Justyna Drożdż
Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej