czwartek, 18 kwietnia, 2024
artykuły

Gala przebojów operetkowych „Twoim jest serce me…” zakończyła 56.Festiwal im. Jana Kiepury

245views

Galą przebojów operetkowych „Twoim jest serce me…” zakończył się w sobotę, 19 sierpnia, 56. Festiwal im. Jana Kiepury. Osiem festiwalowych dni wypełniło 29 wydarzeń: koncertów, przedstawień operowych i operetkowych, koncertów galowych, kameralnych i promenadowych, spektakl, balet, spotkania z artystami. Przed krynicką publicznością wystąpiło blisko 560 artystów. Legendarna atmosfera Festiwalu Kiepury sprawiła, że Krynica-Zdrój znów stała się stolicą opery i operetki.

Bisami i wspólnym odśpiewaniem szlagierów z repertuaru Jana Kiepury zakończyła się tegoroczna odsłona Festiwalu im. Jana Kiepury.

Nieprzypadkowo koncert wieńczący osiem dni muzycznych spotkań wokół Kiepury zamyka gala operetkowych przebojów. Ich lekka, radosna i nieco niefrasobliwa forma i treść mają przynieść chwilę zapomnienia i oderwania się od problemów. Ten gatunek jest stworzony dla krynickiego kurortu, a Festiwal Jana Kiepury nie może odbyć się bez koncertu operetkowego także dlatego, że to ulubiony gatunek muzyczny jego patrona.

Wśród operetkowych hitów w Pijalni Głównej usłyszeliśmy, m.in. „Nikt nie kocha tak jak ty” z operetki „Paganini”, czardasz Rosalindy „Piosnka daleka…” z „Zemsty Nietoperza”, arię „Twoim jest serce me” z „Krainy uśmiechu”, „Graj Cyganie” z „Hrabiny Marica”. A wykonali je soliści: Małgorzata Długosz, Joanna Moskowicz i Łukasz Gaj z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii im. Szymanowskiego w Krakowie pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, który poprowadził koncert. Ostatniego wieczoru solistom towarzyszył również chór złożony z publiczności, która do ostatniego miejsca wypełniła Pijalnię Główną, entuzjastycznie reagując na kolejne zapowiadane utwory. Gorąca atmosfera panował podczas całej 56. edycji Festiwalu, a jej ukoronowaniem był koncert galowy.

Gośćmi gali zamykającej tegoroczną odsłonę Festiwalu Kiepury byli Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki, przedstawiciele Sponsorów i Partnerów Festiwalu oraz radni z przewodniczącą Rady Gminy Ireną Weber-Grelecką.

– Dołożyliśmy wszelkich starań, by wszyscy byli zadowoleni – mówił prof. Tadeusz Pszonka,

dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury, dziękując artystom i instytucjom artystycznym, które wzięły udział w Festiwalu. – Atmosfera była gorąca nie tylko na zewnątrz, ale także w naszych sercach. Jest to moment, który napawa mnie radością i buduje na przyszłość, byśmy kultywowali pamięć o Janie Kiepurze. Dzięki temu Festiwalowi Krynica na pewno zasługuje na miano stolicy opery i operetki.

Zgromadzoną w Pijalni Głównej publiczność, pożegnali burmistrz Piotr Ryba, przedstawiciele organizatorów, gospodarza i partnera głównego Festiwalu.

– Wierzę, że ten Festiwal doczeka się jeszcze wielu dziesiątek lat kontynuacji – mówiła Marta Mordarska, radna Województwa Małopolskiego, przewodnicząca komisji kultury. – Niech pamięć Jana Kiepury trwa.

Marcin Krzemiński, prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów obchodzącego w tym roku 230-lecie istnienia i goszczącego od 56 lat Festiwal Kiepury w Pijalni Głównej zaprosił Festiwal także w jego przyszłorocznej edycji.

Szczególne podziękowania popłynęły również w kierunku osób zaangażowanych w stworzenie tej edycji Festiwalu: pracowników technicznych, logistyki, obsługi, osób czuwających nad bezpieczeństwem gości i wykonawców oraz wolontariuszy pracujących na rzecz Festiwalu Kiepury.

– Tak oddanych Festiwalowi ludzi, jak pracownicy Centrum Kultury w Krynicy-zdroju życzyłaby sobie każda instytucja kultury – dodał dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury.

Na zakończenie Festiwalu nie mogło zabraknąć utworów z repertuaru Kiepury – Łukasz Gaj zaśpiewał „Ninon, ach uśmiechnij się” oraz „Brunetki, blondynki”. Orkiestra odegrała także „Marsz Radeckiego” Johanna Straussa, który osiem dni wcześniej otworzył Festiwal.

56. edycja Festiwalu im. Jana Kiepury trwała od 12 do 19 sierpnia. W tym czasie w Krynicy-Zdroju odbyło się 29 festiwalowych wydarzeń, w tym przeszło 20 koncertów: gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, koncerty promenadowe, ale również przedstawienia baletowe i teatralne, a także niezwykle lubiane spotkania z artystami.

Festiwal im. Jana Kiepury to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Krynicy-Zdroju. Twórcą Festiwalu i organizatorem pierwszych 15. edycji był Stefan Półchłopek, który – nawiązując do tradycji przedwojennej Krynicy – chciał upamiętnić życie i twórczość Jana Kiepury. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1967 roku. Gościem honorowym była wówczas Marta Eggerth-Kiepura, żona słynnego tenora. Przez niemal 30 lat Festiwal prowadził Bogusław Kaczyński.

Gospodarzem 56. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. Piotr Gliński, minister kultury dziedzictwa narodowego.

Zapraszamy za rok!

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Rzecznik prasowy 56. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Fot. Mikołaj Bała