wtorek, 28 maja, 2024
artykuły

Gotowi  na wakacje? Pora na aktywne lato w górach!

350views

Wakacje to czas na który wszyscy czekamy z wielką niecierpliwością. Zwykle planujemy je na długo przed wyjazdem, ale jeśli właśnie zastanawiamy się jak spędzić letni wypoczynkiem – góry to idealne rozwiązanie! Szczególnie dla miłośników malowniczych widoków oraz aktywnego wypoczynku na łonie natury. Polskie Koleje Linowe zapraszają wszystkich do swoich ośrodków turystycznych, w których skorzystamy z wakacyjnych atrakcji.  

„W górach jest wszystko co kocham” – to znane słowa wiersza i z pewnością zgodzi się z nimi każdy, kto chodź raz spróbował górskiej wędrówki, zasmakował przygody, a także podziwiał ich niewyobrażalne piękno z wysokości. Ale wakacje w górach to znakomita propozycja nie tylko dla miłośników wspinaczki i długich spacerów, odwiedzając je każdy z nas znajdzie coś intersującego dla siebie. Rowerowe wycieczki, angażujące gry terenowe, edukacja na wysokości czy spływ z nurtem rzeki – to jednak tylko niektóre z aktywności czekających na turystów odwiedzających górskie ośrodki Grupy PKL.   

Solina pełna zieleni i niezapomnianych emocji

Połączenie gór i jezior to zawsze gwarancja aktywnie spędzonego czasu, a jeśli dodamy podziwianie takich krajobrazów z wysokości – możemy być pewni, że wakacyjne widoki nas zachwycą. Zdecydowanie na taką atrakcję mogą być przygotowani wszyscy, którzy planują wizytę w solińskim ośrodku turystycznym Grupy PKL. Spektakularne bieszczadzkie scenerie będziemy podziwiać z wysokości Wieży Widokowej oraz gondoli, których od tego lata w ośrodku jest aż o 9 więcej. Dzięki temu zainteresowani podróż rozpoczną bez zbędnego oczekiwania. To nie jedyna niespodzianka, którą tego lata w Solinie przygotowała Grupa PKL.

Czady uwielbiają gości i zabawy, dlatego już na początku wakacji 1 i 2 lipca zaplanowały wyjątkowe wydarzenie – dwudniowy piknik rodzinny. Podczas eventu w Parku Tajemnicza Solina zostaną udostępnione nowe atrakcje: Ścieżka w drzewach, Wąwóz Biesa czy Rusałkowy Ruczaj. W tych dnia możemy spodziewać się także dodatkowych atrakcji, które pozwolą bardzo wyjątkowo powitać wakacje i sprawią, że zdecydowanie będą czaderskie!  

Wakacyjna podróż w czasie na Górze Parkowej

Olśniewająca historią Góra Parkowa w magicznej Krynica-Zdrój to zawsze dobre miejsce na wypoczynek, warto ją odwiedzić dla przyjemnych pejzaży, czystego powietrza, niepowtarzalnego klimatu oraz niezapomnianej podroży w czasie, której możemy doświadczymy w ośrodku turystycznym PKL na Górze Parkowej.

Na szczyt Góry Parkowej dostaniemy się zabytkowymi i odrestaurowanymi wagonikami, pochodzącymi z lat 30. ubiegłego wieku. To będzie niezapomniana podróż, która przeniesie nas wprost do stylowej epoki retro.

W ośrodku turystycznym na Górze Parkowej przez cały tydzień czekają na nas atrakcje, które pozwolą na sentymentalną podróż w czasie. Rajskie ślizgawki, legendarne tarasy, a także stylowe wnętrza Parkowej Restauracji i Kawiarni. Dodatkowo w sezonie letnim od 26 czerwca do 1 września będziemy mieli niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w retro fajfach. Spotkania z muzyką na żywo będą na dziedzińcu Parkowej Restauracji od poniedziałku do piątku w godz. 15:00-18:00.

Aktywne lato na Jaworzynie!

Jeśli chcemy skorzystać z ciekawych aktywności, które wypełnią pozytywnymi emocjami każdy dzień lata, koniecznie odwiedźmy ośrodek turystyczny Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej. Wakacyjne wydarzenia zostały tak dopracowane, by każdy – bez względu na wiek i zainteresowania – znalazł atrakcję idealną dla siebie.

W każdy wakacyjny poniedziałek na seniorów czekać będzie przewodnik, który przybliży okolicę uczestnikom podczas krajoznawczego spaceru. Z kolei wtorkowe spacery w towarzystwie przewodnika Baby z Gór będą zarezerwowane dla rodziny z dziećmi.

Lipcowe środy w ośrodku turystycznym PKL zarezerwowane będą dla miłośników aktywności i harmonii. Joga na świeżym powietrzu, w bliskości z naturą, zdecydowanie poprawi samopoczucie. Natomiast w każdą środę sierpnia na chętnych czekają zajęcia z Tai Chi, chińskiej sztuki walki, wzmacniającej siłę i elastyczność górnych oraz dolnych partii ciała.

Zwolenników biegania lub chcących rozpocząć przygodę z tym sportem, zachęcamy do udziału w czwartkowych biegach. Podczas porannych sprintów poznamy najlepsze biegowe ścieżki Beskidu Sądeckiego.

Wolisz rowery? Nic straconego! PKL zapraszają miłośników rowerów MTB na cykl wycieczek jednośladami. W co drugą sobotę wraz z wykwalifikowanymi instruktorem na dwóch kółkach poznamy Beskid Sądecki.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat aktywności znajdują się na stronie www.jaworzynakrynicka.pl.

Pełen przygód wypoczynek na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim

Relaks i mnóstwo aktywności czeka na turystów odwiedzających Beskid Mały oraz Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Górskie krajobrazy, jeziora oraz moc płynąca z natury – to wszystko w jednym miejscu.

Lato to pora roku zarezerwowana dla rowerzystów. W tutejszym ośrodku turystycznym PKL pasjonaci jazdy downhillowej skorzystają z czterech tras znajdujących się bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL na Górze Żar.

Przy dolnej stacji na najmłodszych turystów czeka strefa zabaw z różnymi atrakcjami. Zachęcamy także do udziału w rodzinnej integracji – zabawie Beskidzki Detektyw. Kupując w pakiecie bilet na dwie koleje – Górę Żar oraz Mosorny Groń w Zawoi – otrzymamy zagadki do rozwiązania. Odpowiedzi ukryte są na terenie obu ośrodków turystycznych PKL. Szczegóły gry znajdują się na stronie www.pkl.pl.  

Rowerowe wakacje w Zawoi

W ośrodku turystycznym PKL Mosorny Groń w Zawoi, oprócz rodzinnej zabawy Beskidzki Detektyw i rowerowych tras downhillowych – warto skorzystać z przejazdu koleją linową na szczyt wzniesienia, by podziwiać piękny pejzaż Beskidów.

Na szczycie czeka na turystów wieża widokowa o wysokości 24,5 m z tarasem na poziomie 18 m, z którego panorama na pobliskie szczyty jest wyjątkowym przeżyciem o każdej porze roku. Wyjazd na Mosorny Groń koleją PKL może być znakomitym początkiem podróży i wyprawą, na którą można udać się spacerem z dziećmi po mało obleganych szlakach. Na szczycie Mosornego Gronia znajduje się również klimatyczna karczma, która w zupełnie nowej odsłonie jest punktem obowiązkowym dla miłośników regionalnej kuchni, a także widoków na pasmo Babiej Góry.

Moc atrakcji w ośrodku PKL na Palenicy w Szczawnicy

Pieniny to niewielkie i niewysokie pasmo górskie z wyjątkowym klimatem, dlatego spędzony rodzinnie tutaj czas będzie fascynujący. W ośrodku turystycznym PKL skorzystamy z atrakcyjnych pakietów, w ramach których posłuchamy opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem, a także wyruszymy koleją linową na Palenicę. Z jej szczytu będziemy podziwiać malownicze widoki na Szczawnicę, Pieniny z Trzema Koronami, a także Tatry. Bilety łączone dostępne są w biletomatach, kasie spływu Dunajcem, przystani początkowej Sromowce Wyżne-Kąty oraz w sklepie internetowym na stronie www.pkl.pl.

W tutejszym ośrodku czeka na najmłodszych ścieżka edukacyjna „Małych Zdobywców Gór” oraz zjeżdżalnia grawitacyjna. Natomiast zaawansowani oraz zawodowi rowerzyści downhillowi skorzystają na miejscy z dwóch tras. A jeśli chcemy zwiedzić Szczawnicę na rowerze tuż obok Restauracji pod Kolejką znajduje się wypożyczalnia jednośladów.

Oprócz stałych atrakcji w ośrodku PKL na Palenicy w wakacyjne niedziele9, 16 i 23 lipca – czekać na najmłodszych będą animatorzy z bańkami mydlanymi, tatuażami i balonowym zoo. Dodatkowo w ośrodku odbędą się warsztaty rękodzielnicze, będzie można potańczyć czy wziać udział w konkursach! Mali turyści mogą liczyć także na sportowe i przyrodnicze zabaw z nagrodami. 

W sierpniu zainteresowani wyruszą wraz z przewodnika na szczyt Szafranówki. Podczas spacerów poznają Pieniny od najciekawszej strony, tajemnice Palenicy oraz miejscowe bajania i gawędy. 

Zachwycające widoki i edukacja na najwyższym poziomie

Rozległe panoramy czy obcowanie w bliskości z naturą zachwycą każdego. I choć piękno gór już jest sporą atrakcją, to mają nam one do zaoferowania znacznie więcej. Niezapomniane wrażenia czekają na wszystkie osoby wyjeżdzające koleją linową PKL na Kasprowy Wierch. Od lipca miłośnicy budzącej się przyrody o poranku już od godziny 7:00 przywitają dzień na Kasprowym Wierchu. Ale PKL nie zapomniały także o wielbicielach romantycznych zachodów słońca i w wakacje na ostatni kurs kolei linowej zapraszają o godzinie 19:00 i zjazd o godzinie 21:00. Rekomendujemy wcześniejszy zakup tourpassów on-line na wybrany dzień i godzinę poprzez sklep internetowy PKL oraz w biletomatach. Warto zarezerwować tourpassy na godziny poranne lub popołudniowe, ponieważ nie tylko są one w preferencyjnych cenach, ale i z reguły rzadziej wybierane przez turystów.

Sympatyków gór oraz turystów, którzy chcą lepiej poznać Tatry, tutejszą faunę i florę zachęcamy do udziału w letniej akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, która już po raz kolejny jest organizowana przez PKL i TPN. Codziennie na Kasprowym Wierchu w godz. 9:00-15:00 edukatorzy z fascynującymi opowieściami czekają na pasażerów kolei linowej PKL

W sezonie letnim, począwszy od 1 lipca, posiadacze biletów na kolej linową PKL Kasprowy Wierch dodatkowo mogą zjechać koleją krzesełkową do Doliny Gąsienicowejbez możliwości wysiadania w niej. Podróż prowadzona jest tylko od i do stacji górnej na Kasprowym Wierchu. Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać tej atrakcji, warto zapoznać się z regulaminem przejazdu, który dostępny jest na stronie www.pkl.pl

Letnia strefa rozrywki na Gubałówce

Piękne wysokie góry, tatrzańska przyroda i piasek pod stopami – te i wiele innych atrakcji czeka na turystów udających się do Zakopanego i odwiedzających Gubałówkę. Na jej szczyt dostaniemy się koleją linowo-terenową PKL.

Na Plaży Gubałówka przez cały sezon letni czekają na nas nie tylko chilloutowe leżaki, ale także tańce, gry, zabawy oraz rodzinne animacje – jednym słowem Góralskie Śpasy. W każdą wakacyjną sobotę będzie regionalnie i żywiołowo. Do udziału w wydarzeniach zachęcamy nie tylko mieszkańców, ale i turystów, którzy będą mogli zapoznać się z podhalańskimi zabawami.   

Od 21 lipca, w każdy piątek, w ośrodku PKL na Gubałówce spędzimy tanecznie czas podczas Silent Disco. Najwyżej położona w kraju plaża zamieni się w największy parkiet w Zakopanem, a same góry staną się piękną scenerią tanecznego szaleństwa!

Po takich atrakcjach warto zajrzeć do Gwarno. Restaurację, produkującą własne regionalne piwo, bardzo ławo można znaleźć – znajduje się tuż przy dolnej stacji kolei PKL Gubałówka. W tym miejscu – z całą pewnością –naszą uwagę przykuje nie tylko dobra kuchnia, ale i architektura budynku oraz detale znajdujące się w jego wnętrzu. Drewniany sufit w Gwarno w sposób realistyczny odwzorowuje trójwymiarowy widok tatrzańskich szczytów.

Wszystkie informacje na temat wakacyjnych aktywności oraz przygotowanych atrakcji znajdują się  na stronie www.pkl.pl.

PKL rekomendują zakup biletów i tourpassów na wyjazdy kolejami w swoich ośrodkach turystycznych w sklepie internetowym www.pkl.pl lub na miejscu w biletomatach.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane