czwartek, 30 maja, 2024
artykuły

Gra miejska „W świecie Nikifora”

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
353views

20 czerwca 2023 r. Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju – oddział Muzeum Okręgowego w Nowy Sączu zorganizowało trzecią edycję gry miejskiej pt. „W świecie Nikifora”.

Gra, podobnie jak jej poprzednie edycje, cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczestników, którzy w kilkuosobowych grupach wędrowali po Krynicy, odkrywając miejsca w uzdrowisku w szczególny sposób związane z życiem i twórczością słynnego malarza.

Rozwiązywali zagadki i zadania edukacyjne związane z malarzem, a także sami malowali obrazki podobne do prac Nikifora i projektowali dla niego słynne pieczęcie. Każde kolejne  stanowisko na ścieżce gry, prowadzone było przez pracowników muzeum i wolontariuszy

w strojach według mody  z lat 20. i 30. XX w., co stanowiło dodatkową atrakcję nie tylko dla uczestników gry, ale i dla wszystkich znajdujących się na krynickim deptaku gości uzdrowiska. Niektórzy nie mogli oderwać oczu od dam wystrojonych w suknie z czasów największej świetności Krynicy, które zobaczyć można tylko na starych fotografiach. W grze wzięły udział przede wszystkim dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej w Powroźniku, a także jedna grupa rodzinna z Żytomierza na Ukrainie.

Rozpoczęcie i zakończenie gry miało miejsce w Muzeum Nikifora, w willi Romanówka, w pobliżu Starego Domu Zdrojowego, gdzie też zorganizowano plenerową wystawę obrazów i projektów pieczęci Nikifora wykonanych przez uczestników gry. Wszystkie biorące w grze zespoły otrzymały od organizatorów upominki i pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, z reprodukcją słynnego obrazu Nikifora pt. „Malarz w drodze do pracy” .

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu dziękuje Urzędowi Miejskiemu w Krynicy-Zdroju i Uzdrowisku Krynica-Żegiestów S.A. za życzliwość i udostępnienie obiektów i przestrzeni w uzdrowisku dla realizacji gry.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Zbigniew Wolanin/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Fot. Tomasz Abramek, Agnieszka Małecka, Zbigniew Wolanin.