niedziela, 16 czerwca, 2024
artykuły

Historyczny sezon Pucharu Świata w snowboardzie przed nami!

273views

14 grudnia rozpocznie się rywalizacja w snowboardowym Pucharze Świata. Polska w tym sezonie po raz pierwszy w historii stanie się areną najbardziej ekscytujących zmagań snowboardowych na świecie! Już 24 i 25 lutego na Jaworzynie Krynickiej pojawi się cała światowa czołówka zawodników. –Chciałem wszystkich bardzo serdecznie zaprosić na Puchar Świata w Krynicy, bo to będzie nietuzinkowe widowisko sportowe – zachęca Adam Małysz, Prezes PZN.

Puchar Świata w snowboardzie alpejskim po raz pierwszy zawita do Polski, a tym samym Jaworzyna Krynicka stanie się areną dla najbardziej ekscytujących międzynarodowych zmagań snowboardowych! To wydarzenie, które z pewnością zapisze się na kartach naszych sportów zimowych, a być może na stałe zagości w pucharowym kalendarzu.

Na decyzję FIS i przyznanie organizacji zawodów w Polsce bardzo duże znaczenie miały m.in. starania PZN oraz wymagane warunki techniczne, jakie spełnia ośrodek narciarsko-snowboardowy Jaworzyna Krynicka należący do Grupy PKL.  

Przyznanie tej imprezy nie byłoby możliwe bez fantastycznych sukcesów polskiej kadry na arenie międzynarodowej. W ostatnim czasie Oskar Kwiatkowski wdarł się przebojem do światowej czołówki snowboardu alpejskiego, a najlepszym dowodem jest zdobycie przez niego tytułu mistrza świata w 2023 roku. Równie dobrze radziły sobie nasze zawodniczki. Aleksandra Król to brązowa medalistka ostatnich mistrzostw świata, a Weronika Dawidek, Olimpia Kwiatkowska i Maria Bukowska-Chyc zajmowały miejsca na podium w zawodach Pucharu Europy.

– Ten Puchar Świata organizujemy w związku ze znakomitymi wynikami jakie osiągali w poprzednim sezonie nasi snowboardziści – Ola Król i Oskar Kwiatkowski, dlatego mocno trzymajmy kciuki za biało-czerwonych. Mamy nadzieję, że wszyscy polscy zawodnicy startując w Pucharze Świata na Jaworzynie Krynickiej przyniosą nam dużo fantastycznych sportowych emocji  – mówi Adam Małysz, prezes PZN.

– Mam nadzieję, że tak samo jak mi, kibicom spodoba się ta wspaniała dyscyplina. Jest bardzo nieprzewidywalna, bo nawet faworyci odpadają często na wczesnych etapach rywalizacji. Tak naprawdę każdy może wygrać i każdy może przegrać  – dodaje Adam Małysz. 

Już 14 grudnia we włoskiej Carezzie rozpocznie się kolejny sezon snowboardowego Pucharu Świata z udziałem reprezentantów Polski. Ostatnie przygotowania do startów kadrowiczów były intensywne. Zawodnicy przez dwa tygodnie trenowali w mroźnej Finlandii, a tuż przed pierwszymi zawodami udali się do włoskiego Toblach, gdzie przygotowuje się czołówka zawodników z całego świata w snowboardzie i narciarstwie alpejskim.

– Jesteśmy dobrej myśli, nastroje przed pierwszymi zawodami są bojowe. Zawodnicy na pewno dadzą z siebie wszystko, żeby pokazać się z jak najlepszej strony – przyznaje trener polskiej kadry, Oskar Bom.

Lider naszej reprezentacji, Oskar Kwiatkowski ma ambitny plan na nadchodzący sezon.

– Mierzę wysoko jak zawsze. W tym sezonie za cel obieram walkę o Kryształową Kulę w slalomie gigancie w Pucharze Świata. Czuję się mocny i jestem głodny startów 

– mówi reprezentant Polski, który w zeszłym sezonie zdobył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w tej konkurencji.

Oskar Kwiatkowski – reprezentant Polski w snowboardzie alpejskim

Krynica-Zdrój – centrum światowego sportu 

To nie przypadek, że właśnie Krynica-Zdrój znalazła się w elitarnym gronie, obok takich słynnych kurortów jak Davos, Bad Gastein czy Cortina d’Ampezzo. Jeden z najpopularniejszych ośrodków zimowych w Polsce oferuje trasy zarówno dla całkiem początkujących, jak i bardziej wymagających miłośników białego szaleństwa. Warto również dodać, że pucharowych stacji sportowych w całym cyklu zawodów jest zaledwie dwanaście.

– Fakt, iż Jaworzyna Krynicka znalazła się w tym gronie, jest efektem wieloletniej pracy na wielu poziomach – podkreśla Daniel Pitrus, prezes Grupy PKL.

– Cieszymy się, że możemy wspierać polski sport. To dla nas wszystkich bardzo ważne wydarzenie i historyczny moment! Decyzja FIS o przyznaniu organizacji Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim w Polsce i to w ośrodku Jaworzyna Krynicka jest dla nas wszystkich wielkim wyróżnieniem. Mamy nadzieję, że będzie to niezapomniane widowisko. Mamy wspaniałych zawodników, a my dołożymy wszelkich starań, by również organizacyjnie pokazać się z jak najlepszej strony  – mówi Daniel Pitrus, prezes Grupy PKL.

Kibicujmy naszym!

To niezwykłe wydarzenie i historyczne momenty warto przeżywać nie tylko przed telewizorem, ale również kibicując naszym zawodnikom w krynickim ośrodku Grupy PKL.

Każdy kibic i miłośnik tej zimowej dyscypliny sportowej będzie miał niepowtarzalną okazję, by zobaczyć pucharową rywalizację na żywo, do czego zachęca Oskar Bom.

– Snowboard to piękny i bardzo widowiskowy sport, w którym – o tym kto jest najlepszy – często decydują detale. Zrobiliśmy ogromny progres i dołączyliśmy do światowej czołówki, a zawody na Jaworzynie są tylko potwierdzeniem tej tezy – tłumaczy szkoleniowiec.

Marzeniem prezesa PZN, Adama Małysza jest, aby Puchar Świata w snowboardzie alpejskim został na stałe wpisany do kalendarza FIS.

– To dla nas wyjątkowy czas, bo debiutujemy i chcemy wypaść jak najlepiej. Mamy doświadczenie w organizacji imprez tej rangi, dlatego uważam, że jeśli dobrze się zaprezentujemy, to ten Puchar Świata może u nas zagościć na dłużej – deklaruje Adam Małysz.

Jak będzie wyglądał terminarz zawodów? Bardzo intensywnie! Już 21 lutego zawodnicy zameldują się w Krynicy-Zdrój. W następnych dwóch dniach będą uczestniczyć w oficjalnych sesjach treningowych. Dodatkowo w piątek 23 lutego o 18:30 odbędzie się publiczne losowanie numerów startowych.

Kumulacja emocji nastąpi w weekend 24 i 25 lutego. To właśnie w te dni przekonamy się, kto na Jaworzynie Krynickiej znajdzie się na podium polskiej edycji Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim.

Zima na Jaworzynie będzie bardzo atrakcyjna, a krynicki ośrodek Grupy PKL już podczas ferii zimowych planuje dla najmłodszych miłośników sportów zimowych wiele aktywności oraz mnóstwo ciekawych konkursów.

Szczegóły związane z rywalizacją sportową naszych zawodników śledzić można w mediach społecznościowych PZN Od Deski Do Deski. Aktualności związane z organizacją Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim w Polsce na stronie WorldCupKrynica.pl, oraz PZN i PKL Jaworzyna Krynicka

Pierwszy raz w historii Puchar Świata w snowboardzie zagości w Polsce. Na trasie nr 2 na Jaworzynie Krynickiej rywalizować będą najlepsi zawodnicy w snowboardzie alpejskim kobiet i mężczyzn. Zapraszamy wszystkich w terminie 24-25.02.2024 roku do kibicowania reprezentantom Polski oraz sportowcom, którzy będą walczyć o podium Pucharu Świata w Krynicy-Zdrój. Bądźmy razem uczestnikami sportowego święta wraz z bohaterami wielkiego międzynarodowego wydarzenia.

Celem programu PolSKI Mistrz jest przede wszystkim promocja narciarstwa i snowboardu wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do sportu oraz wsparcie organizacyjne i finansowe prowadzące do rozwoju narciarstwa zjazdowego i snowboardu w Polsce. Inicjatorami Programu PolSKI Mistrz są Polskie Koleje Linowe (PKL), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Polski Związek Narciarski (PZN).

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane