wtorek, 28 maja, 2024
artykuły

„Inny czas” w BWA SOKÓŁ

163views

Galeria BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż wystawy INNY CZAS Zygmunta Stenwaka, który odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 18:00.


Zygmunt Stenwak. INNY CZAS
„Czas to zjawisko zadziwiająco nieuchwytne i trudno się od niego uwolnić. Najlepszy czas dla artysty to ciągłe poszukiwanie. Piękne chwile natchnienia, gdy na każdym kroku odnajduje się nowe lądy, nowe struktury, nowe barwy, nie wiedząc jeszcze, co z tego może powstać. To doskonały okres, pomimo wszelkich niepokojów, bezsennych nocy, eksperymentów, ciężkiej pracy i trudności w walce o własne miejsce w sztuce.”


Artysta urodził się 19 października 1958 r. w Krakowie — malarz, grafik, fotografik i filmowiec. Jego droga artystyczna podzieliła się jak dotąd na trzy etapy: pierwszy — młodzieńczy, zakończony studiami w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1979–1984), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem u prof. Włodzimierza Kunza, drugi — pobyt w USA (1987–2000), trzeci — otworzenie autorskiej Galerii w 2008 r. W ciągu tego długiego okresu powstało wiele prac, które po latach układają się w niekończący się cykl wzajemnych inspiracji. Ważnym w życiu i dorobku twórczym artysty był pobyt w USA. Miastem, który wybrał do kontynuowania zaczętej w Polsce pracy artystycznej (niezwykle ciekawymi indywidualnymi wystawami w prestiżowych galeriach: BWA Kraków, BWA Łódź , Muzeum w Częstochowie, Galeria Promocyjna w Warszawie) stał się Nowy Jork — metropolia uznawana za stolicę sztuki współczesnej na świecie.
Od początku pobytu Zygmunt Stenwak nawiązał współpracę z Polsko-Amerykańskim Związkiem Artystów — P.A.A.S. W 1987 r. została zorganizowana jego indywidualna wystawa malarstwa w siedzibie P.A.A.S. na Manhattanie.

Wystawę będzie można podziwiać od 25 sierpnia do 15 października 2023.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz