wtorek, 28 maja, 2024
filmy

Inwestycyjne realizacje Muszyny

236views

Muszyna 14 listopada 2023r.

Muszyna realizuje od pewnego czasu różne inwestycje, inwestycje w infrastrukturę publiczną. Są to takie inwestycje, które będą przede wszystkim przynosiły efekty gospodarcze, które będą tworzyły podstawy do rozwoju gospodarczego Muszyny. Szczególnie w zakresie gospodarki turystycznej, gospodarki uzdrowiskowej, rekreacji czy też innych dziedzin, które nie są kolizyjne na tym terenie, które mogą być realizowane bez szkody dla środowiska.

Wśród takich inwestycji znalazły się przede wszystkim produkty turystyczne, produkty które są związane  z produktem marki turystycznej Muszyny, które tworzą bardzo bogatą ofertę, zarówno letnią jak i ofertę zimową. Są już inwestycje, które są zrealizowane i są też takie, które są zaplanowane, które będą realizowane w najbliższym czasie lub też w określonej perspektywie. To wszystko  ma się przyczynić do tego, żeby przedstawić turystom bardzo bogatą ofertę a mieszkańcom dać możliwość do prowadzenia różnego rodzaju aktywności gospodarczej i podwyższenia standardu życia.

Wśród takich inwestycji, które budują markę Muszyny, które decydują o jej wizerunku, o jej klimacie jest między innymi zamek, który niedawno został oddany do użytku, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Jest mnóstwo turystów którzy na tan zamek codziennie przychodzą, wręcz przeszło to najśmielsze oczekiwania, bo w weekendy po pierwszym otwarciu przychodziło po kilka tysięcy ludzi, po trzy, po cztery tysiące osób, natomiast jeżeli chodzi o pozostałe dni to tych osób przychodziło po kilkaset. Są ogrody sensoryczne, są ogrody tematyczne, zrewitalizowany rynek wraz z obiektem ratusza gdzie mieszczą się między innymi produkty turystyczne, które przyciągają turystów, no i nowe inwestycje, które w tej chwili pojawiają się. To jest też między innymi wieża widokowa na górze Malnik, która formalnie zostanie oddana w najbliższych dniach.

Wieża jest przede wszystkim obiektem infrastruktury turystycznej, jest przewidziana głównie dla pieszych. Docelowe rozwiązania związane będą z kolejką gondolową. Wieża ma wysokość 48 m, jest najwyższa w tym terenie. Jest świetnie położona bo ma fantastyczne walory widokowe. Znajdą się tam plansze informacyjne, dotyczące oglądanych widoków. Techniczna budowa obiektu umożliwia korzystanie z niego również w okresie zimowym.

Nad potokiem Szczawnik realizowany jest park rodzinny na Zazamczu, który uzupełnia ofertę związaną z zamkiem, gdzie pojawi się mnóstwo atrakcji. Powstaje gigantyczna inwestycja, tzw. kompleks rodzinny w Szczawniku. Będą to bardzo nowoczesne wyciągi narciarskie, urządzenia rekreacyjne zarówno na okres letni jak i okres zimowy.  Pojawią się obiekty gastronomiczne, pojawią się obiekty związane z usługami narciarskimi, z wypożyczalnią sprzętu, z możliwością zakupu, czyli różne sklepy sportowe. Pojawi się również parking. Docelowo cały ośrodek będzie rozbudowany aż do zrealizowania pełnego zamierzenia. Przedsięwzięcie będzie służyło trzem gminom, będzie sięgało aż po Piwniczną. Jest w tym Wierchomla i jest Jaworzyna Krynicka, która będzie połączona ze Szczawnikiem kolejką gondolową widokową. Powstanie największy w Polsce kompleks stacji narciarskich i największy kompleks rekreacji rodzinnej. Zostanie również unowocześniony działający tor saneczkowy.

Tych inwestycji jest już dużo a planowane są następne.  Pojawi się przebudowa istniejących obiektów na Złockim, tam gdzie jest obszar uzdrowiskowy, ten teren uzyska całkiem nowy wizerunek, będzie dobrze służył zarówno mieszkańcom jak i turystom i kuracjuszom.

W Muszynie będą się pojawiały też nowe rozwiązania komunikacyjne. Wzdłuż Zazamcza realizowane są obecnie zatoki parkingowe. Są prowadzone remonty niektórych ulic, między innymi osuwisko. Są już mocno zaawansowane prace przy umocnieniach, wałach, a między innymi przy drodze prowadzącej do granicy państwa ze Słowacją. W generalnym remoncie jest most na Zapopradziu.

Muszyna dąży do uruchomienia wspólnej komunikacji uzdrowiskowej autobusowej, obsługującej Krynicę i Muszynę. To już jest konieczne choćby na dziś. Jednak w momencie połączenia szybką linią kolejową Muszyny z Krakowem, pojawi się więcej pociągów a wraz z nimi turystów. Pojawią się również pociągi zagraniczne. Wówczas miejska komunikacja samochodowa łącząca oba uzdrowiska będzie niezbędna. Turyści przyjeżdżający do Krynicy będą chcieli zobaczyć Muszynę, a ci co będą przyjeżdżali do Muszyny będą chcieli zobaczyć Krynicę.  Również myśli się o dojazdach do pracy mieszkańców obu miejscowości. To już tylko kwestia czasu. Dlatego trzeba myśleć perspektywicznie i szukać już teraz wspólnych rozwiązań. W m-cu czerwcu 2024r. Muszyna otrzyma 5 wcześniej uzgodnionych autobusów elektrycznych do komunikacji wewnętrznej oraz do dowozu dzieci do szkół. Miasto jest zakwalifikowane do zakupu dalszych sześciu autobusów tym razem nisko emisyjnych, które będą jeździły pomiędzy Krynicą a Muszyną. Zostało już podpisane porozumienie do korzystania z tych linii, które są również na terenie Krynicy. Muszyna będzie posiadała 11 jednostek, gdyby przyłączyć do tego autobusy krynickie powstał by tabor, który zapewnił by szybkie i punktualne połączenia między dwoma miejscowościami oraz usprawnił by całkowicie komunikację tego terenu.

Rozmawiał  Jan Golba Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyny

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24