niedziela, 26 maja, 2024
artykuły

Irakijka przyleciała z Grecji i udawała Hiszpankę

277views

W piątek na podkrakowskim lotnisku w Balicach zatrzymana została 21-letnia Irakijka. Cudzoziemka wykorzystała podczas kontroli granicznej hiszpański paszport, który co prawda był autentyczny i wydany przez właściwe organy, lecz nie był własnością posługującej się nim kobiety. Należał on do 38-letniej Hiszpanki.

Obywatelka Iraku przyleciała z Krety. Po sprawdzeniu dokumentu, który okazała po kontroli w dostępnych systemach poszukiwawczych SG oraz bazie Interpol okazało się, że jest on zastrzeżony i podlega zatrzymaniu. W trakcie kontroli szczegółowej cudzoziemka oświadczyła, że jest obywatelką Iraku, na dowód czego okazała w telefonie zdjęcie strony personalizacyjnej swojego paszportu.

Kobiecie przedstawiono zarzut usiłowania przekroczenia granicy państwowej przy użyciu podstępu co do własnej tożsamości, w związku z posłużeniem się cudzym dokumentem. W trakcie przesłuchania w charakterze podejrzanej kobieta przyznała się do zarzucanego jej czynu oraz złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze tj. 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz obowiązek pokrycia kosztów postępowania sądowego. Dokument zatrzymano jako dowód w sprawie.

Komendant Placówki SG w Krakowie-Balicach wobec Irakijki wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemki do powrotu.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna DROŻDŻ

                  Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej