niedziela, 26 maja, 2024
artykuły

IX KONGRES KULTURY REGIONÓW w cyklu ŻYWIOŁY DZIEDZICTWA

223views

W dniach 17-20 października 2023 Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza do Nowego Sącza na IX Kongres Kultury Regionów. Tegoroczna edycja stanowi kontynuację cyklu rozpoczętego w 2021 roku, zatytułowanego „Żywioły dziedzictwa”.

Mamy za sobą wodę – „Woda jest kobietą” i ogień – „W płomieniach”. Teraz przyszedł czas na powietrze. Organizatorzy postanowili znowu ująć je wielowymiarowo dlatego też hasłem tegorocznego Kongresu będzie „Tchnienie”.


Poza powszechnymi i uniwersalnymi wątkami kulturowymi (stworzenie, ożywienie tego, co nieożywione, podarowanie duszy, powietrze jako boska epifania itp.) poruszone zostaną liczne wątki związane z powietrzem, wiatrem, ich uosobieniami lub władającymi nim duchami w kulturze ludowej. Będzie też mowa o lataniu jako odwiecznym marzeniu człowieka i o powietrzu jako nośniku zapachów, o jego przepływie umożliwiającym wydobywanie dźwięków, także w muzyce i śpiewie.
Ale nie tylko. Nadal potrzebujemy TCHNIENIA. Po niedawnym „morowym powietrzu”, o którym – butni cywilizacją – zdążyliśmy już zapomnieć i które uderzyło nas obuchem, pewnie bardziej niż kiedykolwiek… Żeby ożywić w sobie chęć działania, poczucie sensu pielęgnowania imponderabiliów, pobudzić kreatywność.


Kongres jest dla wielu osób w regionie, a także dla uczestników ze wszystkich regionów Polski takim miejscem: miejscem spotkania, okazją do rozwoju osobistego, podzielenia się dobrymi praktykami, zaczerpnięcia inspiracji. Jak mówią sami kongresowicze, tu się ładuje akumulatory do dalszego działania. Energia ta jest tym cenniejsza, że przepływa pomiędzy ludźmi pasji, którzy ją pomnażają i oddają swoim społecznościom.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz