piątek, 19 lipca, 2024
artykuły

Jazdę na „podwójnym gazie” udaremnili mu inni kierowcy 

295views

Dzięki czujności podróżnych jadących z Krynicy-Zdroju w kierunku Nowego Sącza nietrzeźwy kierowca został zatrzymany. Kiedy policjanci przebadali go alkometrem, okazało się, że mężczyzna miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Teraz za popełnione przestępstwo grozi mu do 2 lat więzienia.  

4 września br. około godziny 17:30 na ulicy Sądeckiej prowadzącej z Krynicy-Zdroju w kierunku Nowego Sącza, niepokój innych podróżnych wzbudził styl jazdy kierującego toyotą, który pokonywał trasę tzw. wężykiem, nie mogąc utrzymać prostego toru jazdy. Widząc takie zachowanie, uznali, że kierowca może być pod wpływem alkoholu. Nagle pojazd zjechał z drogi i zaparkował przy pobliskiej restauracji. Mieszkańcy województwa podkarpackiego oraz jadąca drugim samochodem mieszkanka Krynicy-Zdroju natychmiast zareagowali i zabierając kluczyki ze stacyjki, uniemożliwili mu dalszą jazdę. Ich działania zasługują na słowa szczególnego podziękowania.  

O zdarzeniu szybko zostali powiadomieni kryniccy policjanci, którzy zatrzymali nietrzeźwego mężczyznę i przewieźli go do komisariatu. Tam po przeprowadzeniu badania retrospektywnego alkometrem okazało się, że mieszkaniec gminy Grybów ma w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Teraz amator jazdy na „podwójnym gazie” musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Mundurowi zatrzymali mu już prawo jazdy, ponadto 55-latek odpowie za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu m.in. kara do 2 lat więzienia oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. 

Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu 

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie. 

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz podejrzane zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „zygzakiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał. 

Andrzej Gulewicz  MTV24 

Źródło: Aneta Izworska

             Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu