sobota, 7 września, 2024
artykuły

Jesienny wypoczynek w górach – zaplanuj aktywnie czas i skorzystaj z atrakcji zanim ruszą przeglądy techniczne w ośrodkach PKL

93views

W ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne. Zanim to jednak nastąpi, warto wykorzystać słoneczne dni i ruszyć w góry, które kuszą krajobrazami oraz są idealnym miejscem dla zwolenników aktywności na świeżym powietrzu. A tych, jak się okazuje nie brakuje!

Wrzesień oraz październik to wymarzone miesiące na górskie wycieczki, szczególnie jeśli sprzyja pogoda. Poza wysokim sezonem właśnie w górach nasycimy oczy pięknymi krajobrazami oraz wypoczniemy w ciszy i bliskości natury. Ale planując wyjazd warto wziąć pod uwagę nie tylko piękne widoki, ale również dostępne atrakcje, z których będziemy mogli skorzystać na miejscu. Ośrodki turystyczne Grupy PKL także jesienią pozwalają na aktywne spędzanie czasu w otoczeniu górskiej przyrody.

Harmonogram przeglądów technicznych w górskich ośrodkach turystycznych Grupy PKL

W wszystkich ośmiu ośrodkach turystycznych Grupy PKL niebawem ruszą zaplanowane jesienne przeglądy techniczne kolei i urządzeń, które rozpoczną się 16 września potrwają do 29 listopada.

Od 16 września do 29 listopada przegląd techniczny i serwis urządzeń zaplanowany jest na Jaworzynie Krynickiej. W zakopiańskim ośrodku Grupy PKL na Gubałówce przegląd techniczny potrwa od 7 do 18 października, na Palenicy od 14 października do 8 listopada21 października prace serwisowe rozpoczną się na Kasprowym Wierchu oraz w Solinie, w obu ośrodkach potrwają one do 8 listopadaOd 28 października do 8 listopada prace serwisowe będą prowadzone na Górze Parkowej oraz Górze ŻarOd 12 do 29 listopada przestój techniczny zaplanowany jest na Mosornym Groniu w Zawoi.

Warto wykorzystać czas przed przeglądami serwisowymi i skorzystać z pięknej złotej jesieni oraz dostępnych atrakcji w ośrodkach Grupy PKL.

Jaworzyna Krynicka pełna niespodzianek

Wybierając się do Krynicy-Zdrój koniecznie odwiedźmy ośrodek turystyczny PKL na Jaworzynie. Na szczyt Jaworzyny wyruszymy koleją gondolową, podziwiając piękne okolice. Warto wziąć pod uwagę nowe godziny funkcjonowania kolei, od poniedziałku do piątku atrakcja dostępna jest od 9:00 do 17:00, a w weekendy ośrodek turystyczny czynny jest w godzinach 9:00-18:00.

Malownicze pejzaże zobaczymy również z Platformy Widokowej 360 na poziomie 1122 m n.p.mOd 16 września do 29 listopada kolej gondolowa prowadząca na szczyt Jaworzyny będzie wyłączona z ruchu. Natomiast na górę będziemy mogli wyruszyć spacerem lub jednośladem.

Do 29.09 (niedziela) na szczycie góry będzie czynna karczma Harnaś. Jeśli planujemy w tym miejscu zatrzymać się na dłużej do naszej dyspozycji będzie Hotel Jaworzyna, smacznych dań skosztujemy w Restauracji Gondola.

Klimatyczna podróż w czasie na Górze Parkowej

W ośrodku Grupy PKL na Górze Parkowej czeka nas sentymentalna podróż w czasie. Do 27 września możemy wziąć udział w retro fajfach. Potańcówki w rytm znanych przebojów odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-18:00.

Tuż przy górnej stacji kolei znajduje się muzyczna ławka, na której usłyszymy słynne utwory Jana Kiepury. Do naszej dyspozycji jest także kompleks rajskich ślizgawek, wśród których każdy znajdzie tor idealny dla siebie.

Góra Parkowa to miejsce, gdzie można oderwać się od ziemi… i to dosłownie! W jeden z weekendów (w zależności od pogody) będziemy mogli spełnić marzenie i wzniesiemy się balonem w powietrze – warto śledzić media społecznościowe ośrodka, by nie przegapić tego wydarzenia.

Malownicza Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim

Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim to spotkanie żywiołów oraz miejsce, które tętni życiem o każdej porze roku. Z jej szczytu możemy podziwiać piękne panoramy Beskidów, Mosorny Groń i jeziora. W ośrodku turystycznym na Górze Żar czekają na nas piękne krajobrazy, integracyjna gra terenowa „Beskidzki detektyw”, a także dobrze przygotowane ścieżki downhillowe i jedyny w Polsce skill park – Żarogang.

Morosny Groń w Zawoi – widoki, które trzeba zobaczyć!

Jeśli planujemy podróż w Beskidy, koniecznie odwiedźmy malowniczą Zawoję z Mosronym Groniem. W tutejszym ośrodku górskim Grupy PKL czeka na nas wieża widokowa, podróż koleją krzesełkową i pejzaże, które trzeba zobaczyć! Oprócz tego zachęcamy, by wspólnie z bliskimi wcielić się w rolę agenta i wziąć udział w grze plenerowej „Beskidzki detektyw”. 14 i 15 września miłośników downhillu zapraszamy na zawody rowerowe z cyklu Local Series of Downhill.

Odkryj uroki Szczawnicy i Palenicy

Odwiedzając Szczawnicę i znajdujący się tam ośrodek turystyczny Grupy PKL wciąż skorzystamy z atrakcyjnych pakietów, w ramach których posłuchamy opowieści flisaków w trakcie spływu Dunajcem oraz wyruszymy koleją krzesełkową na Palenicę. Warto skorzystać z pięknej pogody i udać się na górskie spacery w towarzystwie przewodnika, które odbywają się w każdą wrześniową sobotę. Najmłodsi natomiast wciąż mogą wybrać się na ścieżkę edukacyjną „Małych Zdobywców Gór”. Miłośników jednośladów zapraszamy natomiast na trasy rowerowe oraz downhillowe.

Zachwycające widoki na Tatry – odkryjesz je z Gubałówki i Butorowego Wierchu

Nie tylko ze szczytu Gubałówki krajobraz na Tatry jest wyjątkowy! Panoramę na te góry możemy podziwiać również z kolei krzesełkowej na Butorowym Wierchu. Właśnie dlatego oba miejsca tworzą Podhalański Duet z najlepszymi punktami widokowymi.

Podhalański Duet to nowość w ofercie PKL i gwarancja najlepszych wspomnień z widokiem na Tatry. Bilet pozwala na wjazd i zjazd zarówno na Gubałówkę, jak i Butorowy Wierch. Aby skorzystać z oferty wystarczy do biletu na Gubałówkę dopłacić 10 zł i można cieszyć się cudownymi krajobrazami z dwóch kolei.

W trakcie przeglądów technicznych i wyłączenia kolei linowo-terenowej z ruchu (od 7 do 18 października), na szczyt Gubałówki będziemy mogli dostać się transportem zastępczym – busami. Na górze do naszej dyspozycji będą zjeżdżalnia grawitacyjna czy klimatyczne restauracje. Będziemy mogli również wyruszyć w podróż koleją krzesełkową na Butorowy Wierch.  

Kasprowy Wierch – piękne widoki i góra opowieści

Do końca września na Kasprowym Wierchu możemy wziąć udział w akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, w ramach której posłuchamy ciekawych prelekcji tatrzańskich przewodników. Odwiedzając Kasprowy koniecznie wybierzmy się w podróż koleją krzesełkową do wciąż zielonej Doliny Gąsienicowej.

We wrześniu od poniedziałku do czwartku kolej linowa PKL kursuje w godzinach 7:30-18:00, natomiast od piątku do niedzieli w podróż wyruszymy w godz. 7:00-18:00 (ostatni wjazd do góry zgodnie z harmonogramem jest o godz. 16:00).

Solina – bieszczadzkie legendy i spektakularne widoki

Solinie zdecydowanie można się rozmarzyć, bo czekają tutaj na nas niezapominane momenty podczas podróż koleją gondolowąSpektakularne widoki będziemy również podziwiać z tarasu na Wieży Widokowejparku rozrywki Tajemnicza Solina najmłodsi nadal mają szansę spotkać przyjazne Czady, a także skorzystać z wielu atrakcji.

Wszystkie informacje na temat atrakcji oraz godzin funkcjonowania ośrodków turystycznych PKL znajdują się na stronie www.pkl.pl oraz w mediach społecznościowych ośrodków i PKL.

PKL rekomendują zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub przez sklep internetowy PKL.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 88-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV 24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane