poniedziałek, 15 lipca, 2024
artykuły

Jest prawdziwa, okazała  choinka na krynickim Deptaku, więc będą prawdziwe święta

244views

Po kilkuletniej  nieobecności  choinki  pojawiła się wreszcie okazała  i oświetlona  na krynickim Deptaku. Przez dłuższy czas była pomijana wśród świątecznych ozdób. Jednak wróciła do przynależnego jej miejsca  i  to jest dobry znak. Skoro jest prawdziwa choinka, to będą też prawdziwe święta.

Choinka od wieków jest jednym z najważniejszych  symboli Świąt Bożego Narodzenia.  Przy niej wypatrujemy pierwszej gwiazdki na niebie, obok niej zasiadamy do wigilijnego stołu aby następnie  połamać się opłatkiem i zaśpiewać przepiękne polskie kolędy i pastorałki. Choinka daje ten długo oczekiwany przez cały rok nastrój świąteczny, rozjaśnia umysł i wzmacnia ducha, otula swoim blaskiem biednych  i daje wszystkim dużo radości oraz przynosi  nadzieję na lepsze jutro.  Przy choince wracają też wspomnienia o tych najbliższych, których już między nami nie ma. Wreszcie pod choinką odnajdujemy prezenty, czy to od Mikołaja, czy na Gwiazdkę. Choinka towarzyszy nam przez cały okres świąteczny: wigilię, pasterkę, święta Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowy Rok, aż do święta Matki Bożej Gromnicznej.

A więc ten najważniejszy symbol  świąt odnalazł przynależne miejsce w samym sercu Krynicy.

Krynicki Depatak rozświetliły  już  świąteczne iluminacje świetlne, nadając temu miejscu wymiar  iście bajkowy. Jest anioł grający na skrzypcach, jest pięknie udekorowana światłami muszla koncertowa, a przed nią duża fontanna symbolizująca wody mineralne, są rozświetlone cyfry starego roku, oraz świąteczne iluminacje umieszczone pod lampami, są również łańcuchy świetlne rozwieszone pomiędzy lampami, płaczące drzewo naprzeciw  „Zielonej Górki”  oraz druga iluminacja fontanny po środku fontanny „setki”.  Obok „Okrąglaka”  można podziwiać  dużą iluminację świetlną  dzbanka na wodę mineralną.

A na samym szczycie Góry Parkowej można się odnaleźć  wśród zainicjowanej przez Grupę PKL bajkowej scenerii przeróżnych iluminacji świetlnych, zaczerpniętych z różnych motywów regionalnych.

Wszystkie miejsca  są  wspaniałe do spacerów  oraz do wykonywania fotografii . Krynica jest świątecznie przygotowana i zaprasza w swoje progi.  Krynickie hotele, restauracje , kawiarnie, placówki handlowe oraz stoki narciarskie oczekują gości.

Szybkimi krokami nadchodzi czas wielkich Świąt Bożonarodzeniowych i Noworocznych oraz wszelkich zwyczajów regionalnych z nimi związanych.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Fot. aut.