wtorek, 18 marca, 2025
filmy

Kaliskie Linie Autobusowe. Dobra komunikacja kluczem do cywilizacji

702views

Jak żyją inni……………….

Kalisz 14/16 października 2024r.

Komunikacja miejska w Kaliszu będąca pod zarządem Kaliskich Linii Autobusowych jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania miasta, bardzo ważnym środkiem przemieszczania się mieszkańców i turystów.

Nowa siatka połączeń,  z nowymi przystankami wprowadziła lepsze połączenia pomiędzy poszczególnymi rejonami miasta. Osiedla, które były  wykluczone z komunikacji publicznej otrzymały te połączenia. Najważniejszym elementem jest wprowadzenie tzw. taktu, co oznacza, że autobus jeździ w takcie co określony czas. Jeśli autobus odjedzie, a podróżny spóźni się na określony autobus to wie że za 5,  czy za 15 minut  pojedzie kolejny autobus.

Komunikacja KLA jest rzetelna, punktualna, komfortowa, dostosowana do potrzeb wszystkich mieszkańców i licznie odwiedzających Kalisz turystów.  Spełnia bardzo dobrze swoje zadanie i jest ciągle modyfikowana. Zadbane i czyste autobusy,  prowadzone są przez wykwalifikowanych kierowców, wśród których są też kobiety. Jednym słowem świetna komunikacja  sprzyjająca pasażerom.

Komunikacja publiczna jest to dziedzina gospodarcza, która tak naprawdę ma wpływ na wszystkie dziedziny gospodarcze, które funkcjonują w gospodarce przestrzennej.

Komunikacja miejska w Kaliszu jest misją, która spełnia potrzeby mieszkańców, ale również jest elementem rozwoju na potrzeby miasta. Komunikacja publiczna jest komunikacją, która powinna być przede wszystkim powszechna, co oznacza, że powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców i dla osób, które przemieszczają się w mieście, dla tych którzy przyjeżdżają do miasta.

Transport nie jest tani, ponieważ wymagany jest tabor autobusowy, który w sumie jest drogi w porównaniu z innymi działalnościami gospodarczymi. Jednak komunikacja miejska powinna być korzystna od strony ekonomicznej dla mieszkańców, czyli powinna być tania. Innowacją było wprowadzenie w ubiegłym roku przez Prezydenta Miasta Kalisza bezpłatnej komunikacji miejskiej. Mieszkańcy Kalisza posiadający bezpłatną kartę mieszkańca mogą przemieszczać się wszystkimi autobusami, gdziekolwiek one jadą, również po za teren miejski. Jest to bardzo duże uprawnienie i oszczędność w rodzinnych budżetach jak i w budżetach indywidualnych.

Rozwojowa strona komunikacji publicznej jest taka, iż skoro jest powszechna powinna również pozwolić dotrzeć do najważniejszych ośrodków życia w mieście i ogólnie w całej gospodarce przestrzennej, gdyż dotyczy to nie tylko miast ale również gmin,  nawet wsi.

Kluczową jej rolą jest to, że łączy ona swoją siecią, czyli siatką połączeń osiedla.  Osiedla skomunikowane są w ten sposób, że mieszkańcy mogą dotrzeć do najważniejszych ośrodków, co oznacza, że młodzież i studenci do szkół, osoby czynne do zakładów pracy, seniorzy do ośrodków handlu, do ośrodków które są dedykowane ochronie zdrowia. To również połączenia do ośrodków kultu. Jednym słowem ważne ośrodki życia zarówno gospodarczego, edukacyjnego, zdrowotnego  są dostępne poprzez siatkę połączeń, która jest dedykowana właśnie dla mieszkańców. 

Co oznacza dobrze funkcjonująca komunikacja w mieście? To przede wszystkim jego rozwój, pozytywny element ekonomiczny dla mieszkańców i ogólnie rzecz biorąc dla wszystkich pasażerów. Musi jednak być komfortowa i wygodna i nie niszczyć środowiska naturalnego.

Spółka Kaliskich Linii Autobusowych ma w posiadaniu 68 autobusów, którymi kierują bardzo wysoko wykwalifikowani kierowcy, a wśród nich aż 15 kobiet.  Większość to autobusy, które posiadają najwyższą normę spalania spalin Euro 6. W kwietniu ubiegłego roku spółka złożyła wniosek o dofinansowanie realizacji ogromnego projektu inwestycyjnego do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w programie który nazywa się „Zielony Transport Publiczny- Trzecia Faza” o przyznanie funduszy na zakup autobusów elektrycznych do taboru jak i również na budowę infrastruktury do ładowania. Jest to inspirujący projekt, projekt ogromnej zmiany pokoleniowej jeżeli chodzi o Kalisz, bardzo oczekiwany na wdrożenie przez firmę, ponieważ weszły by do obiegu również  nisko i zero emisyjne autobusy. Kosztowny, duży projekt zamykający się w kwocie 72 milionów zł. Dofinansowanie w dziedzinie autobusu wynosi aż 90 %, natomiast w infrastrukturze 50 % kosztów kwalifikowanych. 

Obecne czasy wymagają aby tabor był komfortowy, niskopodłogowy, przystosowany do oczekiwań osób niepełnosprawnych, dla rodziców przewożących dzieci w wózkach. Ten projekt przewiduje wiele elementów, które pozwolą uzyskać dużą ilość informacji zarządczej, czyli urządzenia zliczające ilość pasażerów, co do informacji popytu i podaży aby wiedzieć jaką wartość dodaną otrzymują mieszkańcy przy uruchamianiu kolejnych linii komunikacyjnych.

Ta inwestycja idzie w kierunku ochrony środowiska co oznacza, że elektryczne autobusy, nie będące autobusami emitującymi CO2 do atmosfery będą jeździły przynajmniej na początku realizacji tego projektu w ścisłym centrum miasta, żeby ograniczać smog oraz ograniczać natężenie hałasu.

Transport publiczny jest przeciwstawieniem transportu indywidualnego. To jest system, który powinien być powiązany z innymi rodzajami transportu, np. kolejowego, również z transportem zielonym, czyli z hulajnogami, rowerami itp.

Dobra komunikacja powinna dysponować dobraną siatką połączeń, czyli żeby mieszkańcy mieli dobre połączenie ze swojego miejsca zamieszkania do wszystkich ważnych ośrodków gospodarczych, edukacyjnych i kulturalnych.

W Kaliszu przez 30 lat funkcjonował rozkład jazdy, który został zmieniony. Tego bardzo trudnego wyzwania podjął się obecny Prezydent Miasta, bowiem zmiana siatki połączeń jest dużą zmianą dla mieszkańców, ponieważ wszyscy przyzwyczajamy się do pewnych standardów i uczymy się numerów linii i godzin odjazdu, więc takie podjęcie projektu było dużym i odważnym wyzwaniem , gdyż była to duża zmiana. Ten projekt był przeprowadzony wzorcowo.

Konsultacje społeczne potwierdziły, że komunikacja miejska w Kaliszu jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania miasta, bardzo ważnym środkiem przemieszczania się mieszkańców i turystów. Nowa siatka połączeń wprowadziła lepsze połączenia. Osiedla, które były wykluczone z komunikacji publicznej otrzymały te połączenia.

Również bardzo ważny jest system informacji pasażerskiej. Pasażer który podchodzi do przystanku autobusowego będzie wiedział kiedy przyjedzie następny autobus, ponieważ tablice elektroniczne, które informują pasażerów pokazują najbliższe autobusy, które podjadą na dany przystanek, jak również kierunek w którym one pojadą.

Spółka również zakupiła specjalną aplikację za pomocą której można dokładnie śledzić odjazdy i przyjazdy autobusów na poszczególnych przystankach i pośród wszystkich linii. Zaglądając do takiej aplikacji na bieżąco można wiedzieć gdzie znajduje się dany autobus i za ile minut podjedzie na ten konkretny przystanek.

Kaliskie Linie Autobusowe wciąż szukają nowych rozwiązań i nowych produktów, które oferuje rynek. Obecnie testowana jest aplikacja dla osób niedowidzących. To wszystko jest elementem pracy firmy w celu poprawy jakości transportu publicznego, aby się przesiąść z transportu indywidualnego, aby dbać o środowisko, by przyszłe pokolenia żyły w lepszych warunkach środowiskowych.

Bezpłatna komunikacja funkcjonuje dla mieszkańców miasta, natomiast dla pasażerów z okolicznych ościennych gmin i dla turystów spółka KLA oferuje różnego rodzaju udogodnienia w formie biletowania, który jest bardzo prosty i elastyczny. Można zakupić bilet jednorazowy, jednogodzinny, jednodniowy, który jest dedykowany dla turystów, bilety okresowe, miesięczne, tygodniowe, w szczególności dedykowane dla młodzieży szkolnej, dla studentów, jak również dla ludzi czynnych zawodowo. Oprócz kaliskiej karty mieszkańca nośnikiem biletu jest jeszcze karta elektroniczna, ona działa na zasadach portmonetki, można ją doładować raz na miesiąc i wówczas  nie trzeba martwić się o zakupienie biletu papierowego. Są też aplikacje mobilne w znacznym stopniu usprawniające zakup biletu.

Warto zaznaczyć , że komunikacja miejska, tak jak Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce, jest również bardzo starą dziedziną działalności gospodarczej, ponieważ rozpoczęła się ta działalność w okresie międzywojennym. Wówczas istniało połączenie  między śródmieściem miasta a dworcem PKP. Kolejny rozwój notowany w dziejach historii to rok 1945, gdzie już jeździło w Kaliszu 46 autobusów. Nie nazywała się to wówczas komunikacją miejską tylko komunikacją autobusową. I tak przez lata przez kilka form organizacyjnych, w zależności od funkcjonowania systemu gospodarczego w Polsce  zmieniała się spółka z Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego na Wojewódzki Zakład Komunikacyjny, aż w 1993r. Włodarze Miasta Kalisza weszli do porozumienia z Angielską Spółką, pracującą w obszarze działalności przewozowej i w tamtym czasie zmieniona została nazwa spółki na Kaliskie Linie Autobusowe. Ta nazwa tak zachowała się do dziś. Obecnie stu procentowym udziałowcem spółki jest Prezydent Kalisza.

Obecnie prowadzone są prace przy generalnym remoncie ulicy Podmiejskiej w Kaliszu, przez którą przebiega większość linii autobusowych. Ruch odbywa się wahadłowo, a w godzinach szczytu dochodzi do olbrzymich korków. Należy wiedzieć i też należy zrozumieć, że panująca sytuacja ma niestety przełożenie na kilkominutowe opóźnienia poszczególnych autobusów.

Rozmawiała Elżbieta Binder Prezes Zarządu Kaliskich Linii Autobusowych Spółka z o.o.

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz MTV 24