czwartek, 23 maja, 2024
artykuły

Kalisz okiem przybysza. Są widoczne efekty zmodernizowanej komunikacji miejskiej.

159views

Już od dłuższego czasu władze miasta Kalisza starają się ograniczyć liczbę samochodów osobowych w mieście, oraz polepszyć w znacznym stopniu życie swoim mieszkańcom. W tym celu została wprowadzona karta mieszkańca, która upoważnia wszystkie osoby płacące podatki do bezpłatnego korzystania z Kaliskich Linii Autobusowych. Turyści oraz goście korzystają z komunikacji po zakupie biletu, oczywiście z przysługującymi im ulgami, jeżeli takie posiadają. Turysta ma też możliwość zakupu bardzo atrakcyjnego biletu całodziennego, dzięki któremu może poruszać się wszystkimi istniejącymi liniami w ciągu dnia, wystarczy go skasować w pierwszym autobusie.

Pomysł godny naśladowania, bowiem komunikacja jest jednym z najważniejszych i priorytetowych czynników rozwoju każdego bez wyjątku miasta. Dobra komunikacja wpływa na rozwój cywilizacji miasta i jego okręgu.

Miasto bardzo dba o to aby mieszkańcy mieli szybki dojazd do szkół, do pracy oraz do wszelkich miejsc związanych z potrzebami życiowymi, a zarazem również o szybki powrót. Jest to w dzisiejszych czasach niezbędny komfort bytowy każdego człowieka. Czas jest na wagę złota.

Dlatego też miasto Kalisz zwiększyło ilość linii komunikacji miejskiej. Jest ich obecnie 24. Tabor Kaliskich Linii Autobusowych ( ok. 70 autobusów ) dociera obecnie prawie wszędzie. Zmodernizowano i dobudowano przystanki, zwiększono ich ilość. Przy większości z nich zainstalowane są wyświetlacze odjazdu, oraz rozmieszczone są czytelne i dokładne rozkłady jazdy każdej linii.

Trasy obsługują duże autobusy w tym też przegubowe, różnych renomowanych marek jak MAN czy SOLARIS. Czyste schludne z miłą obsługą. Jeżdżą punktualnie, w niedługich odstępach czasowych we wszystkich kierunkach. Najdłuższe czekanie przy trasach strategicznych wynosi nie dłużej jak 10 do 15 minut.

Mieszkańcy oraz goście mając taką komunikację mogą swobodnie poruszać się po całej przestrzeni miasta w sumie bez większych ograniczeń czasowych a po załatwieniu wszelkich potrzeb życiowych szybko powrócić do stałego miejsca pobytu.  I dlatego też sprawa rozwiązań komunikacyjnych w każdym mieście powinna być rozpatrywana jako priorytetowa, ponad wszelkie inne sprawy, gdyż jest najważniejszą, czyli tą od której uzależnione jest całe życie mieszkańców. Od prawidłowej komunikacji uzależniony jest cały byt i prawidłowe funkcjonowanie miasta: handel, gastronomia, szkolnictwo, zakłady pracy, ośrodki kulturalne, sportowe i rehabilitacyjne. Po prostu wszystko. Kalisz jest dobrym przykładem, godnym do naśladowania przez włodarzy innych miast na terenie kraju, szczególnie tam gdzie ta cywilizacja wchodzi z dużym oporem, z dużym opóźnieniem.

W Kaliszu bardzo dobrze zostało rozwiązane centrum przesiadkowe. Na mocy różnych rozmów i porozumień z PKP miasto doprowadziło to tego, że PKP wyremontowało budynek dworca doposażając go w kasę oraz  trzy poczekalnie, a miasto wykonało olbrzymi parking przy dworcu na samochody osobowe z miejscami na ładowanie samochodów elektrycznych oraz z wiatą na rowery. Powstał w sumie piękny obiekt do obsługi pasażerów zarówno korzystających z kolei jak i z obsługi autobusowej, gdyż niecałe 100 metrów od dworca PKP jest  również okazały dworzec PKS a po przekątnej w pobliżu duża galeria AMBER. Jest bardzo dużo połączeń dalekobieżnych kolejowych oraz autobusowych.

Od momentu wyremontowania dworca korzysta z niego setki pasażerów dziennie, co jest widoczne przy wsiadaniu i wysiadaniu z  nowoczesnych pociągów. Należy podkreślić, że miasto uruchomiło tu dwa przystanki Kaliskich Linii Autobusowych, skąd można dojechać w różne rejony miasta.

Z przykrością muszę stwierdzić, że istnieje w dalszym ciągu niemoc i brak chęci do zaangażowania władz miejskich w rozwój takiej właśnie komunikacji, w rejonie Polski Południowej, na terenach byłej Galicji. Do tej pory nie dostrzega się tam ważności i priorytetu komunikacji. Ta niemoc powoduje odbieganie od świata cywilizowanego.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Fot. aut.