środa, 24 kwietnia, 2024
filmy

Kalisz to miasto o niezwykle bogatej historii

215views

Kalisz, Urząd Miasta  12 stycznia 2024r.

Kalisz jest miastem o niezwykle bogatej historii, która sięga początków II wieku naszej ery, gdy Klaudiusz Ptolemeusz zamieścił Calisję na mapie świata. Wielu badaczy utożsamia Calisię z miastem Kalisz. Ta historia wiąże się z przebiegiem szlaku bursztynowego oraz z późniejszymi dziejami gdy Kalisz był miastem, w którym spotykało się wiele kultur, wiele religii. Ślady tego współistnienia odnaleźć można do dzisiaj. Jest mnóstwo zabytków, które  warto odwiedzić.

W centrum miasta, w ratuszu przedstawiona jest multimedialna historia Kalisza. Turysta podążając  piwnicami zwiedza ekspozycje i  odkrywa tajemnicze sekrety tego obiektu,  a następnie na poszczególnych kondygnacjach wieży wkracza już w teraźniejszość miasta. Z kolei z platformy widokowej można podziwiać przepiękną panoramę miasta.

Kalisz przede wszystkim się rozwija. Jest to miasto kompaktowe, w którym łatwo przedostać się z jednego punktu do drugiego, miasto z bezpłatną komunikacja dla swoich mieszkańców. Na podstawie kaliskiej karty mieszkańca można poruszać się autobusami bezpłatnie, a rozkład jazdy został w ubiegłym roku dostosowany do obecnych potrzeb mieszkańców. Łączy osiedla mieszkaniowe, łączy tereny inwestycyjne z centrum miasta. Wiele obszarów się rozwija, powstają nowe bloki mieszkalne, powstają nowe drogi i miasto wychodzi naprzeciw tym wszystkim potrzebom i tutaj Prezydent Krystian Kinastowski wnioskował o to by Rada Miasta właśnie podjęła tą uchwałę dotyczącą wprowadzenia bezpłatnej komunikacji. Jest to duża wartość dodana jeżeli chodzi o pobyt i mieszkanie w Kaliszu.

A komunikacyjnie Kalisz cały czas się rozwija. Budowane są nowe drogi i remontowane te które już istnieją, tak żeby po Kaliszu można było się poruszać w sposób komfortowy. Chodniki, ulice, ronda, drogi osiedlowe, ścieżki rowerowe, energooszczędne oświetlenie, zieleń.  Wszystkie inwestycje mają za zadanie upłynnić ruch w mieście tak żeby łatwiej i w sposób bardziej komfortowy mieszkańcy mogli się przemieszczać. Z pracy, do domu, do szkoły, do centrów handlowych, na tereny inwestycyjne, czy też do kaliskich zieleńców na tereny rekreacyjne. O to wszystko zabiegają władze miasta aby wszystkie inwestycje były realizowane i również o dofinansowanie, ponieważ to też właśnie ważny aspekt samorządu aby pozyskiwać dofinansowanie na te niezwykle kosztowne inwestycje, między innymi związane z drogownictwem. W tym roku w budżecie miasta przeznaczona będzie rekordowa kwota na inwestycje, bo będzie to blisko 126 milionów złotych.

W Kaliszu naprawdę można miło i przyjemnie spędzić czas, zarówno całymi rodzinami jak i indywidualnie. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Są dwa główne zieleńce, czyli Park Miejski,  jeden z najstarszych parków ogólnodostępnych w Polsce, a także Park Przyjaźni, który Kaliszanie nazywają takim Kaliskim Central Parkiem. Na obu tych obszarach również przeprowadzane są inwestycje.

W Parku Miejskim  oprócz wciąż odnawianych alejek powstały także bulwary, gdzie można odpocząć, gdzie rzeka jest bardziej dostępna dla mieszkańców i turystów. Są do dyspozycji  rowerki wodne, kajaki. Miasto celebruje święto rzeki Prosny. Każdego roku w sierpniu, jest to szczególny czas gdzie można uczestniczyć w wielu wydarzeniach  związanych z rzeką.  To częste miejsce spacerów. To bardzo duży obszar w obrębie miasta gdzie jest dużo drzew, krzewów , pięknej roślinności , zwierzyny i ptactwa. Pięknie wygląda wejście do parku od strony teatru, gdzie teatr jest zabytkiem i przepięknie jest położony wśród parku i nad rzeką Prosną.  Jeden z najpiękniejszych teatrów w Polsce.

Drugi  Park Przyjaźni  mieści pięć stawów. Jest to teren niezwykle ciekawy po dawnej cegielni, w dość urozmaicony sposób ukształtowany. Jest tężnia solankowa, plac zabaw siłownia zewnętrzna, boisko do tenisa, boisko do koszykówki, jest wybieg dla psów, a  w ostatnim czasie wymieniono tutaj siedemdziesiąt latarni, postawiono ławki multimedialne, a także stanowisko przy którym można naładować hulajnogi i rowery elektryczne. To miejsce się zmienia,  to miejsce będzie dalej stawać się bardziej przyjazne. Planowana jest w najbliższym czasie budowa kaskady wodnej. Bardzo ciekawy teren rekreacyjny na którym miło można spędzić czas z dala od zgiełku.

W Kaliszu jest wiele ciekawych obiektów, takich jak kaliski park wodny, Aquapark z basenami sportowymi i rekreacyjnymi, nowo wybudowana pływalnia sportowa Delfin, gdzie odbywają się ogólnopolskie zawody pływackie na ośmiu torach, doposażona również w mniejszy basen z regulowanym dnem. Również jest sporo w Kaliszu innych obiektów rekreacyjnych i sportowych.

Do Kalisza można dostać się własnym transportem jak i koleją. Jest tu pięknie wyremontowany dworzec kolejowy. Tuż przy dworcu znajduje się obszerny parking dla osób korzystających z tej formy transportu. W pobliżu jest też centrum przesiadkowe, tam mieści się dworzec autobusowy i siedziba Kaliskiej Spółki PKS, jest również w pobliżu galeria handlowa „Amber”  i przystanki autobusowe komunikacji miejskiej.  Bezpośrednio z dworca można dostać się do centrum i do poszczególnych obszarów Kalisza, w te rejony,  które turysta chce odwiedzić, ale przede wszystkim do centrum gdzie skoncentrowane są zabytki i gdzie mieści się odrestaurowany rynek  wraz z ratuszem, w którym można zobaczyć  ekspozycję multimedialną przedstawiającą dzieje miasta.

Najstarsze miasto w Polsce, o najstarszej metryce pisanej, które ma wiele do zaoferowania całym rodzinom, większym grupom czy osobom indywidualnym, które chcą odwiedzić miasto i skupić się na poszczególnych aspektach z dziejów miasta, czy też z tego co miasto oferuje obecnie.

Na pewno warto przyjechać tutaj w okresach kiedy odbywają się największe imprezy, największe wydarzenia kulturalne. 11 czerwca Kalisz każdego roku świętuje rocznicę nadania praw miejskich. Organizowane jest również cyklicznie noworoczne spotkanie Kaliszan. Wokół tej daty odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych, turystycznych, sportowych. Każdy z pewnością może wybrać coś dla siebie. W Kaliszu organizowane są też wielkie koncerty oraz koncerty dla młodzieży. W sierpniu odbywa się święto rzeki Prosny z przepięknymi  koncertami  plenerowymi  ze sceną na rzece i wielką imprezą sportową „Calisia Triathron”.

Kalisz jest silnie związany ze sportem. Jest tu świetna drużyna męska i żeńska piłki ręcznej, drużyny siatkarskie, miedzy innymi KKS Kalisz. Kalisz to miasto otwarte, miasto które związane jest mocno ze swoją historią i pokazuje tą historię w sposób nowoczesny.  Kalisz dopisz swoją historię to oficjalna nazwa strony internetowej miasta. Prezydent Krystian Kinastowski  na bieżąco informuje co dzieje się w mieście, jakie inwestycje są prowadzone, jakie inwestycje są w planach. A te plany są naprawdę ważne dla miasta i dla turystów, którzy będą Kalisz odwiedzać. W najbliższej przyszłości przewidziana jest bardzo ważna budowa Filharmonii Kaliskiej, która będzie stanowiła kaliskie centrum kulturalno-biznesowe, obiekt który będzie służył kaliskim filharmonikom, gdzie będą odbywały się próby i koncerty. Na dzień dzisiejszy orkiestra korzysta z auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Powstanie również na terenie osiedla Szczypiorno nowoczesne centrum sportowo-rekreacyjne, gdzie powstaną potężne hale do tenisa ziemnego wraz z całym zapleczem administracyjno-technicznym.

Kalisz będzie nadal  prężnie się rozwijał. Kalisz zaprasza i zachęca do odwiedzin, więc warto go odwiedzić i zobaczyć co ma do zaoferowania. Naprawdę warto!

Rozmawiała  Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24