sobota, 18 maja, 2024
filmy

Kanał św. Marcina w Paryżu

180views

Francja, Paryż 26 sierpnia 2023r.

Kanał św. Marcina to miejsce, w którym można odnaleźć romantyczną i spokojną wersję Paryża. Kanał jest idealną trasą na spokojny spacer. Warto tu przyjść o każdej porze dnia i nocy, by obserwować codzienne życie mieszkańców francuskiej stolicy. Po drodze można podziwiać statki wycieczkowe pokonujące kolejne śluzy.

Kanał św. Marcina powstawał przez 23 lata, od 1802 do 1825 r. Inicjatorem jego budowy był Napoleon Bonaparte, który chciał w ten sposób rozwiązać problem zaopatrzenia Paryża w wodę pitną. Kanał szybko zaczął spełniać także ważną rolę ekonomiczną – był wykorzystywany do transportu towarów przy użyciu barek. W czasie budowy kanału budynki na jego obu brzegach zamieszkiwali przede wszystkim robotnicy. Okolica jeszcze długo później była biedniejszą dzielnicą Paryża, ale w ostatnich latach to się zmieniło.

Dzisiaj z widokiem na kanał mieszkają bogatsi paryżanie, a partery budynków zajmują oryginalne kawiarenki, restauracje i bistra. Kanał ma 4,5 km długości, z czego 2 ostatnie kilometry jest zabudowany pod ulicami i placami Paryża.

Płynąc kanałem można podziwiać jego nabrzeża, wszystkie 9 śluz, które niwelują różnicę wysokości wynoszącą 25 m, liczne zabytkowe mosty przerzucone przez kanał oraz 2 mosty obrotowe, po których odbywa się ruch samochodowy. Kanał to prawdziwy raj dla miłośników atrakcji hydrologicznych, ale każdy turysta będzie oczarowany tym miejscem.

Płyta: Prawie do nieba.  Utwór: Długie opowiadanie

Relacja filmowa, muzyka instrumentalna

Andrzej Gulewicz  MTV 24