sobota, 18 maja, 2024
artykuły

KAYAH & ROYAL STRING QUARTET . PAMIĘTAJCIE O OGRODACH 2024

195views

Program tegorocznego, XIX Wiosennego Festiwalu Artystów Piosenki PAMIĘTAJCIE O OGRODACH jest mieszanką kontrastujących ze sobą gatunków i stylów muzyki, prezentującą paletę muzycznych kolorów i osobowości, które wzbudzają w odbiorcy wachlarz emocji.

Drugim koncertem, który odbył się w ramach Festiwalu w poniedziałek, 18 marca, był występ Kayah z towarzyszeniem Royal String Quartet, których połączenie stanowi prawdziwą perełką na polskiej scenie muzycznej.

Artystka, znana z głębokiej barwy głosu i równie mocnego temperamentu, której przeboje, takie jak „Testosteron”, „Prawy do lewego”, czy „Śpij, kochanie, śpij” wpisały się na stałe do kanonu polskiej piosenki, zaprezentowała swój repertuar w zupełnie innej, niż powszechnie znanej, odsłonie.  

W repertuarze koncertu znalazły się takie utwory, jak „Tabakiera”, „Libertango”, ‘Wiosna”, „Liść”, czy wspomniany „Testosteron”. Aranżacje oparte na instrumentarium złożonym kwartetu smyczkowego i dzwonków były stonowane i melancholijne, jednak nie brakowało w nich kunsztu i wirtuozerii, które wynikały zarówno z harmonii, jak i z wykorzystania możliwości technicznych i brzmieniowych instrumentów smyczkowych.

Piosenki, które mogą być uznawane za klasykę repertuaru Kayah, pomimo upływu lat, odświeżonej formy i nowej, klasycznej interpretacji, w warstwie emocji i znaczeń nie straciły na ważności.

Pomimo, że artystka kilkakrotnie podkreślała smutny i przygnębiający wymiar twórczości, którą prezentowała podczas tego koncertu, nikomu z obecnych nie udzielił się ten nastrój. Kayah dała się poznać jako osoba otwarta, pogodna, z dużym dystansem do siebie i ogromnym poczuciem humoru.

Znakomici muzycy wchodzący w skład Royal String Quartet, którzy są autorami większości aranżacji pojawiających w tym projekcie, w swoich opracowaniach zastosowali wiele zróżnicowanych technik wydobycia dźwięku z instrumentu oraz artykulacji, które pozwalały im na uzyskanie brzmienia zespołu odbiegającego od klasycznego kwartetu smyczkowego. Wśród nich słyszalne było charakterystyczne sul ponticello, flażolety, czy energetyczne staccato, które przyczyniały się do tworzenia niepowtarzalnego klimatu utworów.

Fenomenalny zespół odnoszący sukcesy na całym świecie stanowił znakomite połączenie z artyzmem prezentowanym przez Kayah.

Wieczór ten, doceniony przez sądecką publiczność owacjami na stojąco, był kolejną udaną propozycją, jaka pojawiła się na festiwalu PAMIĘTAJCIE O OGRODACH.

Dla słuchacza w muzyce najważniejsze jest docieranie do najgłębszych pokładów emocji, a ten koncert właśnie taki był.

Agata Życzyńska

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz

Fot. Kinga Ptak