czwartek, 13 czerwca, 2024
artykuły

Kino spektakularne i mocne, czyli „Porwany” w Kinie SOKÓŁ!

289views

19 grudnia, podczas Dyskusyjnego Klubu Filmowego KOT, w Kinie SOKÓŁ w Nowym Sączu wyświetlony zostanie film „Porwany”!

Oparta na faktach historia Edgarda Mortary, żydowskiego chłopca porwanego przez papieża, siłą odebranego rodzinie i wyrwanego z tradycji, w której się wychowywał. Film prowadzi intensywne i intrygujące śledztwo wokół zbrodni Kościoła Katolickiego mocno rezonujące z obecnymi czasami, aktualne i ukazujące instytucję Kościoła niczym mafię.

Rok 1858, żydowska dzielnica Bolonii. Pod osłoną nocy Gwardia Papieska wdziera się do domu rodziny Mortarów. Na rozkaz kardynała mają zabrać Edgarda, ich siedmioletniego syna, i wysłać do Rzymu. Dziecko zostało w tajemnicy ochrzczone przez swoją opiekunkę, a prawo papieskie jest nieubłagane: musi otrzymać katolickie wychowanie. Zrozpaczeni rodzice Edgarda zrobią wszystko, żeby odzyskać syna. Podejmują walkę, która szybko nabiera wymiaru politycznego. Jednak Kościół i papież nie zgadzają się na zwrot dziecka, chcąc umocnić swoją coraz bardziej słabnącą władzę…

Reżyserii podjął się jeden z najwybitniejszych i wielokrotnie nagradzanych włoskich twórców kina Marco Bellocchio, który nie tracąc nic ze swojej gniewnej natury, wciąż tworzy kino spektakularne i mocne.

W imieniu organizatorów już dziś zapraszamy na seans, projekcja odbędzie się o godzinie 17:45!
Bilety w cenie 13 i 16 zł (klubowicze – 10 zł).

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz