czwartek, 30 maja, 2024
filmy

Kolejne psy saperskie pojadą do Ukrainy

447views

Nowy Sącz, Karpacki Oddział Straży Granicznej  9 listopada 2023r.

9 listopada w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się uroczyste przekazanie ukraińskim żołnierzom kolejnych 8 psów saperskich, przeszkolonych w ramach projektu Komisji Europejskiej w Belgii, Luksemburgu i Finlandii. Turnus adaptacyjny w Nowym Sączu i okolicy odbywał się m. in. w oparciu o infrastrukturę KaOSG.

Psy zostały wyszkolone w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej (FPI) i przekazane ukraińskim przewodnikom do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy.

Pierwsze dziewięć psów zostało przekazanych w marcu tego roku i od kilku miesięcy pracują razem ze swoimi ukraińskimi opiekunami pomagając w rozminowywaniu Ukrainy. Kolejna grupa psów dołączy do ukraińskiej armii, wspierając Ukrainę nie tylko w rozminowaniu kraju czy wykrywaniu materiałów wybuchowych, ale również w wykrywaniu materiałów radioaktywnych.

Psy odbyły 14 dniową adaptację na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, w czasie którego ukraińscy przewodnicy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi podopiecznymi.

Udział w uroczystości wzięli m.in.: Dyrektor Komisji Europejskiej – Martin Schiefer, Przedstawiciele Ambasady Ukrainy w RP – Oleksandr Popov i Mykola Hranovskyi, trenerzy szkolący psy z Austrii, Belgii, Finlandii, Luksemburga i Malty oraz funkcjonariusze i żołnierze służb ukraińskich, na czele z kpt. Leonidem Levchenko.

Po oficjalnych wystąpieniach odbyła się prezentacja umiejętności psów w zakresie wykrywania ładunków i materiałów wybuchowych.

Komisja Europejska przekazała również ukraińskim siłom zbrojnym drony do wykrywania metali, które zostaną wykorzystane do wsparcia pracy psów saperskich, zwłaszcza na dużych terenach, na których proces rozminowywania trwa bardzo długo.

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz MTV24