czwartek, 23 maja, 2024
artykuły

Kolejni cudzoziemcy nielegalnie w Polsce

184views

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kielcach oraz w Krakowie-Balicach w wyniku prowadzonych czynności służbowych zatrzymali obywatela Uzbekistanu, obywatelkę Białorusi oraz odmówili wjazdu na terytorium RP obywatelowi Indii.

Wszystkie zdarzenia miały miejsce w miniony weekend.

Pogranicznicy z kieleckiej Placówki w wyniku przeprowadzonych  kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP w miejscowości Kielce zatrzymali mężczyznę oraz kobietę.

Pierwszy z zatrzymanych, obywatel Uzbekistanu podczas kontroli, którą przeprowadzono w piątek, okazał ważny paszport wydany przez władze Uzbekistanu oraz chorwacką kartę pobytu, która w dostępnych bazach SG widniała jako przedmiot podlegający zatrzymaniu. Cudzoziemiec nie posiadał innego ważnego tytułu pobytowego uprawniającego go do pobytu na terytorium RP. W związku z powyższym został zatrzymany.

W niedzielę, obywatelka Białorusi podczas kontroli okazała ważny paszport wydany przez władze Białorusi oraz nieważną polską wizę, której ważność upłynęła w lutym tego roku. Kobieta także nie posiadała innego ważnego dokumentu uprawniającego ją do pobytu na terytorium RP. Również została zatrzymana.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wydał cudzoziemcom decyzje o zobowiązaniu do powrotu, w której określił zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy.

Natomiast w sobotę,  w lotniczym przejściu granicznym w Krakowie-Balicach obywatel Indii, po przylocie samolotu rejsowego z Dubaju, stawił się do odprawy paszportowej na kierunku wjazdowym do RP. Kontrolującym go  pogranicznikom przedstawił maltańską kartę pobytu, która w dostępnych bazach figurowała jako przedmiot podlegający zatrzymaniu. Dokument zatrzymano.  Z uwagi na fakt, iż mężczyzna nie posiadał innego dokumentu uprawniającego go do przekroczenia granicy, wydano cudzoziemcowi decyzję o odmowie wjazdu na terytorium RP.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: chor. szt. SG Tomasz Jarosz

           Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej