wtorek, 25 czerwca, 2024
filmy

Komunikacja aglomeracji paryskiej we Francji. Spojrzenie w świat. Jak żyją inni……

365views

Francja, Paryż  sierpień  2023r.

Największą aglomeracją Francji jest aglomeracja Paryża, zwana le-de-France. Składa się ona z departamentów Paryża i departamentów sąsiednich: Essonne, Hauts-de-Seine, Seine-et-Marne, Seine-Saint-Denis, Val-de-Marne, Val-d’Oise, Yvelines.

Cechą pozytywną aglomeracji jest większa wydajność pracy i możliwość jej wyboru. Kolejnym pozytywem aglomeracji jest dogodna komunikacja pomiędzy miastem centralnym a ośrodkami peryferyjnymi.

W przypadku aglomeracji paryskiej komunikację w Paryżu znacznie usprawnia bardzo rozbudowana (360 stacji) sieć metra i autobusy. Połączenie między innymi miejscowościami zapewnia szybka kolejka podmiejska – RER, 37 linii podmiejskich kolejowych, a także 7 autostrad. W ramach Paris Visit można przemieszczać się metrem, RER, liniami Transilien SNCF, autobusami, tramwajami w regionie Île de France.

Duża liczba bibliotek, akademii, instytutów naukowych, muzeów, galerii sztuki, teatrów i kin stwarza dogodne warunki do rozwoju naukowego i kulturalnego mieszkańców. Część tych instytucji przyciąga ogromne ilości turystów z różnych krajów, co przyczyniło się do powstania i rozwoju kolei o dużej prędkości – TGV, lotnisk: Orly i Charles de Gaule.

Muzyka instrumentalna – Andrzej Gulewicz

Płyta: Odległe światy, utwór: Odległe światy

Relacja filmowa MTV 24