wtorek, 16 lipca, 2024
artykuły

„Kos” – pokaz przedpremierowy z udziałem reżysera

257views

W sobotę, 20 stycznia, o godzinie 18:00, Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wyjątkowy przedpremierowy pokaz filmu KOS z udziałem jego reżysera Pawła Maślony. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Filip Nowak.

Paweł Maślona to polski reżyser, scenarzysta oraz montażysta filmowy. Jego dorobek obejmuje takie produkcje jak „Atak paniki” czy serial „Motyw”. Ponadto, jest współautorem scenariusza do filmu „Demon” w reżyserii Marcina Wrony. Maślona zyskał uznanie jako autor jednego z najbardziej spektakularnych i dojrzałych debiutów w polskim kinie ostatnich lat.

Bilety w cenie 14/17 zł w sprzedaży on-line, w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3), a także w biletomacie w Centrum Handlowym GOŁĄBKOWICE (ul. Prażmowskiego 11).

O FILMIE

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz Kos Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do Kosa Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Szczegóły: https://mcksokol.pl/wydarzenie/kos-pokaz-przedpremierowy-z-udzialem-rezysera

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowyu Sącz