sobota, 15 czerwca, 2024
filmy

Krynickie procesje Bożego Ciała

309views

Krynica-Zdrój 30 maja 2024r.

Boże Ciało to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To święto wyjątkowe i radosne – przypomina ostatnią wieczerzę a także przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa.

Boże Ciało to święto ruchome, jednak zawsze przypada w czwartek. W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzono 30 maja.

Co roku w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli w Boże Ciało w całej Polsce odbywają się procesje. W trakcie pochodu z Najświętszym Sakramentem wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są cztery fragmenty Ewangelii. Ulicami miast i wsi przechodzą procesje pełne kolorowych dekoracji, sypanych kwiatów i brzęczących dzwoneczków. Na drodze procesji mieszkańcy dekorują okna, wystawiając w nich np. obrazki ze świętymi, wstążki, chorągiewki i kwiaty.

Tak też miały miejsce procesje Bożego Ciała w krynickich parafiach, w których uczestniczyły tłumy wiernych. Film przedstawia procesje dwóch parafii: św. Antoniego Padewskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Relacja Filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV 24