niedziela, 16 czerwca, 2024
artykuły

Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni… „Skąd dokąd” w Kinie SOKÓŁ

192views

We wtorek, 9 stycznia 2024 roku, o godzinie 18:00, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KOT, zapraszamy do Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu na film dokumentalny pt. SKĄD DOKĄD, w reżyserii Macieja Hameli. Produkcja ta ukazuje oblicze wojny w Ukrainie z zupełnie innej, nietuzinkowej perspektywy.

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Miliony osób próbują wydostać się z terenów zagrożonych ostrzałem i okupacją, ale dostępne środki transportu nie docierają do najdalszych zakątków rozległego terytorium. Poszukujący bezpiecznego schronienia Ukraińcy wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach.

Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze. Dla niektórych są to nie tylko najbliżsi i cały dorobek życia, ale też krowa, kot, czy przesiąknięte wspomnieniami podwórko za domem. Kijów, Czernihów, Charków, Kramatorsk, Zaporoże, Czugujew, Bachmut. Samochód przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów, nieraz z liczbą pasażerów ponad dopuszczalne normy, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. Słowa przeplatają się z surowym krajobrazem naznaczonej zniszczeniami Ukrainy widzianym z okien ich tymczasowego domu, konfesjonału na kółkach. Opowieści płyną, i podobnie jak wojna, zdają się nie mieć końca.

Bilety w cenie 13 i 16 zł (członkowie klubu 10 zł) do nabycia on-line, w kasie MCK SOKÓŁ, a także w biletomacie w Centrum Handlowym GOŁĄBKOWICE (ul. Prażmowskiego 11).

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz