sobota, 15 czerwca, 2024
filmy

Majówka z końmi huculskimi w Regietowie

440views

Regietów, pow. Gorlice 26 maja 2024r.

Regietów zaprasza co roku na majówkę, Jest to już cykliczna impreza rekreacyjno – hodowlana, stanowiąca rozpoczęcie sezonu z hucułami, na  którą przyjeżdżają goście oraz hodowcy z całej Polski. Imprezie towarzyszy konkurs skoków przez przeszkody oraz konkurs zręczności przy powożeniu, który jest kwalifikacją do „Kryształowej Kuli”.

W tym roku odbyły się  kwalifikacje do VII Mistrzostw Polski Koni Rasy Huculskiej. Wydarzenie pokazuje jego wysoką rangę wśród jeźdźców oraz hodowców koni i wpisało się już w historię tego regionu.

Na skoki przez przeszkody oraz zawody zaprzęgowe przyjeżdża do Regietowa mnóstwo gości zainteresowanych tym sportem, a szczególnie końmi rasy huculskiej. W stadninie znajduje się hotel „Jaśmin” oraz karczma „Huculanka” z wyśmienitym jedzeniem.

Regietów z przepiękną dziewiczą przyrodą, niesamowitymi krajobrazami wraz ze stadniną koni huculskich to miejsce wyjątkowe, na pewno warte odwiedzenia.

*****

Pierwsza stadnina koni huculskich powstała w 1856 roku w Łuczynie (Karpaty Lesiste), jednak po 16 latach działalności została zlikwidowana.   

Po wojnie nie było zorganizowanej hodowli koni w Polsce. Jedna grupa klaczy pochodzenia krajowego znajdowała się w Racocie, a druga, węgierskiego w Janowie Podlaskim. W 1950 r. zebrano wszystkie hucuły i utworzono dla nich stadninę w Jodłowniku koło Limanowej.

Pięć lat później przeniesiono stadninę do Tylicza koło Krynicy, a w 1958 r. do Siar. Wcześniej znajdowało się tam Państwowe Gospodarstwo Rolne Siary, które podlegało Zarządowi Okręgu PGR Przemyśl. Stadnina Koni Siary położona była we wschodniej części byłego województwa nowosądeckiego, a gospodarstwa znajdowały się na terenach gmin: Bobowa (Zakład Siedliska), Sękowa (Zakład Sękowa), Uście Gorlickie (zakład Gładyszów), najbardziej wysunięte na południe. 

W 1979 roku Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję o utworzeniu hodowli polskiego konia huculskiego. W 1984 roku podjęto decyzję o budowie stadniny koni w Gładyszowie, a rok później przeniesiono tam pierwszą partię koni. W 1988 roku w SK Siary znajdowało się 50 klaczy.

Po przejęciu przedsiębiorstwa przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa przystąpiono do prac związanych z przekształceniem Stadniny Koni Siary. Jak większość polskich przedsiębiorstw tak i Stadnina Koni Siary miała być poddana restrukturyzacji. 

25.10.1993 r. odbyło się w siedzibie Agencji Własności Rolnej skarbu Państwa w Warszawie Zgromadzenie Wspólników Spółki pod firmą Stadnina Koni Huculskich Gładyszów Sp. z o.o. w sprawie powołania Zarządu Spółki. Rejestracja Spółki została dokonana w rejestrze handlowym 17 listopada 1993 r. w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu pod nazwą „Stadnina Koni Huculskich Sp. z o.o. w Gładyszowie”.

Historia Stadniny Koni Huculskich w Regietowie tak naprawdę ma początek w 2001r, gdyż wówczas decyzją ANR siedziba i częściowa hodowla koni została przeniesiona do Regietowa do byłych obiektów po Spółdzielni Rolniczej , gdzie powstały dwie stajnie hodowlane , stodoła, kryta ujeżdżalnia oraz karczma, a w roku 2005 do użytku został oddany budynek hotelowy „Gościniec Jaśmin”. Z dniem 1 listopada 2013 rok Stadnina Koni Huculskich została włączona w struktury Kombinatu Rolnego Kietrz. 

Relacja Filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24