sobota, 18 maja, 2024
filmy

Majowy najazd turystów na Krynicę-Zdrój

246views

Krynica-Zdrój  1-3 maja 2024r.

Krynica-Zdrój powitała gości w pierwsze dni maja słoneczną i ciepłą pogodą. Dużym wzięciem cieszyły się restauracje, kawiarnie oraz placówki handlowe.

Oprócz szerokiej gamy wód mineralnych, serwowanych przez Uzdrowisko Krynica Żegiestów S.A. w Pijalni Głównej, na krynickim Deptaku kusiły stoiska handlowe z wyrobami czekoladowymi i innymi słodkościami oraz  wyrobami regionalnymi.

Również w pawilonach handlowych przy rzece Kryniczanka, czy na placu Nitribitta można było nabyć różne wyroby regionalne, plecione koszyki oraz arcydzieła sztuki.

A więc goście mieli do wyboru zakupy, spacery w rożnych zakątkach miasta oraz słoneczny relaks wśród kwiatów i zieleni, odpoczynek przy fontannie, czy wysłuchanie koncertów Orkiestry Zdrojowej.

Nie obeszło się jednak bez korków ulicznych. Ciąg komunikacyjny składający się z ulic: Sądeckiej, Piłsudskiego, Zdrojowej i Kraszewskiego, przebiegający  przez miasto w kierunku Muszyny i granicy państwa ze Słowacją nie jest przystosowany do przyjmowania tak dużej ilości samochodów. Ponadto nie jest do dzisiaj rozwiązany problem przejść dla pieszych, które są główną przyczyną wstrzymywania płynnego przejazdu samochodów, głównie przez rondo usytuowane obok domu towarowego „Perła”. Piesi przechodzą non stop przez te przejścia, a to niestety wstrzymuje cały ruch i tworzy gigantyczny korek, który 3 maja miał koniec przy Cichym Kąciku przed Krzyżówką. Należałoby się pochylić nad tym zagadnieniem i definitywnie go w końcu rozwiązać.

Wchodzi tu również w grę zmiana systemu funkcjonowania komunikacji miejskiej, która nie spełnia całkowicie wymogów zarówno mieszkańcom jak i turystom. Zbyt duże odstępy czasowe kursów oraz za małe autobusy do obsługi jak na dzisiejsze czasy. Należy wiedzieć, że dobrze funkcjonująca komunikacja w znacznym stopniu zwiększy ruch turystyczny oraz przyczyni się do pozostawienia „czterech kółek” przez ich właścicieli w domu.

Również wspólne połączenie komunikacyjne Krynicy z Muszyną zwiększy komfort pasażerski, ruch turystyczny oraz polepszy ogólnie komfort życiowy mieszkańcom obu miejscowości.

Wyszczególnione sprawy związane z komunikacją są już przetestowane w innych miejscowościach na terenie całego kraju i znakomicie zdają egzamin.

Relacja filmowa oraz muzyka instrumentalna – Andrzej Gulewicz

Płyta: Głos Lata

Utwory : Wczesnym rankiem, Letni żar, Pożegnanie lata

Relacja filmowa MTV24