czwartek, 13 czerwca, 2024
artykuły

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza do BWA JATKI!

174views

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy LUDŹMIERSKIE SACRALIA, który odbędzie się 18 sierpnia 2023 o godzinie 18:00 w Galerii BWA JATKI w Nowym Targu.

Jednym z licznych wydarzeń roku, w którym obchodzimy 60. Rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej, jest wystawa LUDŹMIERSKIE SACRALIA prezentująca różnego rodzaju i wartości artefakty związane z sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej.

Prawie 800 lat trwania kościoła i parafii z pewnością zaowocowałoby wieloma bezcennymi artefaktami, ale, niestety, wojny, pożary, zmiany administratorów, grabieże zaborców sprawiły, że niewiele zostało świadectw tak długiego trwania. Niemniej jednak wystawa pokaże tyle z historycznych sacraliów, ile okazało się możliwe. Zdecydowana jednak większość eksponowanych dzieł ma znacznie młodszą proweniencję. Zazwyczaj pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, czyli z czasów, kiedy Ludźmierz zyskał murowany kościół, godną plebanię, stał się dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem pielgrzymkowym, a na czele parafii stanęli nietuzinkowi kapłani, m.in. tacy jak budowniczy kościoła ks. Michała Słomka, dziekan nowotarski i marszałek powiatu ks. Piotr Krawczyński, aż po ks. Tadeusza Juchasa i jego następców włącznie. Ściany plebanii pokrywały się rozmaitymi obrazami – darami ofiarowanymi bądź parafii, bądź ks. proboszczowi. One właśnie stanowią znaczną część ekspozycji. Są to głównie obrazy olejne – kopie często bardzo znanych dzieł oraz dawne oleodruki, świadczące o epoce, którą prezentują. Ważną część ekspozycji zajmują rzeźby Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka.

Na wystawie podziwiać będzie można rzeźbę pt: „Matka Boża z Dzieciątkiem” (drewno lipowe, ok.1425 r ). Piękna rzeźba wypożyczona z Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. Historia tej figury – zaskakuje i intryguje. Dość powiedzieć, że obie figury Matka Boska Ludźmierska i Matka Boża z Dzieciątkiem z Ludźmierza przez pewien czas znajdowały się razem w ołtarzu. W latach trzydziestych XX wieku rzeźbę zdeponowano w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie stanowi własność Muzeum Archidiecezjalnego.

Szczegóły dostępne na stronie https://mcksokol.pl/wydarzenie/ludzmierskie-sacralia-wernisaz

Andrzej Gulewicz  MTV 24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz