piątek, 19 lipca, 2024
artykuły

Mattia Cattaneo najszybszy w Katowicach!

364views

Co to był za etap! Na drogach Katowic rozegrano jazdę indywidualną na czas i to był znakomity spektakl. Po prawie 1000 km wyścigu tylko kilka setnych sekundy dzieli Mateja Mohoriča od João Almeidę w klasyfikacji generalnej ORLEN tegorocznego Tour de Pologne. Mattia Cattaneo najszybszy w Katowicach. 

Mattia Cattaneo (Soudal Quick-Step) potwierdził swoją dobrą formę i okazał się najszybszym kolarzem podczas czasówki w Katowicach, pokonując João Almeidę (UAE Team Emirates) i Gerainta Thomasa (INEOS Grenadiers) przejeżdżając 16,6-kilometrową trasę ze średnią prędkością 51,965 km/h. Włoski kolarz, 3-krotny medalista mistrzostw kraju, odniósł swój pierwszy sukces w World Tourze.  – Jestem zadowolony z mojego występu. Zawsze miło jest wygrywać, ale kiedy pokonuje się tak dobrych zawodników, smakuje to jeszcze lepiej – przyznał bardzo podekscytowany Mattia Cattaneo.  – Dziś rano byłem spokojny. Wiedziałem, że mam dobre nogi i starałem się jak najlepiej przygotować przed startem. Jestem podekscytowany.- zakończył Włoch.

Aktualny lider, Matej Mohorič (Bahrain Victorious) ukończył jazdę indywidualną na 11. pozycji, 25 sekund za zwycięzcą i 12 sekund za Portugalczykiem z UAE Team Emirates. Wynik ten pozwolił Słoweńcowi zachować koszulkę lidera na koniec przedostatniego etapu.  – Miałem dziś naprawdę dobre nogi, może za bardzo się oszczędzałem w pierwszej części dystansu. Powinienem był bardziej przycisnąć. Ten sam błąd popełniłem w 2021 roku, gdy również walczyłem z João o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. W drugiej części, która była najtrudniejsza, dałem z siebie wszystko i to wystarczyło, by zachować koszulkę. Teraz mamy ten sam czas, więc jutro muszę się upewnić, że on nie dostanie premii lub że ja dostanę więcej niż on. Jestem pewny siebie i mam za sobą świetny zespół. Postaram się trzymać blisko João.

W przeciwieństwie do poprzednich edycji, kiedy klasyfikacja generalna układała się właśnie podczas czasówki, zwycięzca Tour de Pologne UCI WorldTour nie został jeszcze wyłoniony. Przed startem Mohorič miał 12 sekund przewagi nad Almeidą, 16 nad Rafałem Majką i 18 nad Kwiatkowskim. Od początku można było założyć, że Majka, jako najsłabszy czasowiec, będzie miał problemy z utrzymaniem pozycji. Wszystko wskazuje na to, że na trzeciej pozycji 80. Tour de Pologne UCI World Tour zakończy Michał Kwiatkowski.

Pozostaje więc miejsce na zwrot akcji na ostatni etapie z Zabrza do Krakowa.

WYNIKI PO 6 ETAPIE

  • GENERALNA ORLEN – Matej Mohorič (Bahrain – Victorious)
  • SPRINTERSKA ENERGA – Matej Mohorič (Bahrain – Victorious)
  • GÓRSKA PZU – Markus Hoelgaard (Lidl-Trek)
  • NAJAKTYWNIEJSZY LOTTO – Patryk Stosz (Reprezentacja Polski)
  • DRUŻYNA KGHM – UAE Team Emirates
  • ZWYCIĘZCA ETAPU DRUTEX – Mattia Cattaneo (Soudal Quick-Step)
  • NAJLEPSZY POLAK ENERGA – Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers)

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe Lang Team Warszawa

Fot. Szymon Gruchalski