piątek, 14 czerwca, 2024
artykuły

MCK SOKÓŁ zaprasza na spektakl „Wielki człowiek do małych interesów”

210views

„Po odrodzeniu tradycji Towarzystwa Dramatycznego w SOKOLE, chciałbym zaprosić na drugą tego roku premierę, którą będzie «Wielki człowiek do małych interesów» Aleksandra Fredry, czyli polska klasyka komediowa w reżyserii Janusza Michalika” – tymi słowami dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Andrzej Zarych przywitał gości, którzy pojawili się w poniedziałek 11 grudnia, w saloniku Haliny Mickiewiczównej w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu na konferencji prasowej poświęconej owej premierze.

Prócz dyrektora MCK SOKÓŁ w konferencji wzięli udział reżyser spektaklu – Janusz Michalik oraz wcielający się w rolę Leona – Filip Drożdż.

„Idea jest taka, abyśmy co roku przynajmniej jedną premierę byli w stanie przygotować. Pierwsza, wewnętrzna premiera odbędzie się w sobotę 16 grudnia. Natomiast przez dwa kolejne dni, tj. 17 i 18 grudnia, będą to już spektakle afiszowane, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców Nowego Sącza, Sądecczyzny i w ogóle całego świata” – dodał dyrektor Zarych.

„Parę miesięcy temu zdecydowaliśmy, że podejmiemy się realizacji, jako drugiego spektaklu, komedii Aleksandra Fredry” – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Janusz Michalik, wspominając również, iż Fredro był często wystawiany na deskach SOKOŁA przed II wojną światową. Wybrano komedię, która na pozór nie jest kojarzona z Fredrą i nie stanowi ona jakby pierwszego szeregu jego najwybitniejszych osiągnięć dramaturgicznych. Do tego tytułu sięgnięto z racji na to, iż jest on nieco rzadziej grany w teatrze polskim oraz był przez Fredrę napisany właściwie pod koniec jego życia.

Filip Drożdż opowiadając o swojej teatralnej pasji nadmienił, że „deski teatru to jest specyficzna forma wypowiedzi, w czasach w których jakby poniekąd jesteśmy rozliczani z każdego słowa. Deski umożliwiają przekazanie opinii, emocji, czasem nawet poglądów, nie do końca ponosząc za to konsekwencje.”

Spektakl dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki czemu wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wejściówki można wciąż odebrać w kasie MCK SOKÓŁ.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół  Nowy Sącz