poniedziałek, 14 października, 2024
artykuły

Międzynarodowy Festiwal  Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór 2024”

255views

21 lipca 2024 roku władzę nad Nowym Sączem ponownie przejmą dzieci, a wszystko to za sprawą organizowanego od 1992 roku, przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.

W Festiwalu biorą udział dziecięce zespoły regionalne z terenów górskich wszystkich kontynentów. Wybór tych akurat kultur determinuje fakt, że wydarzenie odbywa się na malowniczej, górskiej ziemi sądeckiej.

ŚWIĘTO DZIECI GÓR nawiązuje w swoich założeniach do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR – przedwojennej imprezy, zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich w 1935 roku.

Czwarta edycja tego niezwykłego wydarzenia, którego głównym celem była „ochrona swojszczyzny”, odbyła się w 1938 roku właśnie w Nowym Sączu.

Wydarzenie nie ma charakteru konkursowego, jest głównie prezentacją autentycznych programów artystycznych przystosowanych do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, których podstawę stanowią dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu. Wszystkim prezentacjom towarzyszy żywa muzyka w wykonaniu zespołów regionalnych grających na tradycyjnych instrumentach ludowych, co wpływa zarówno na jakość artystyczną prezentacji, ale posiada też niezwykle ważny wymiar edukacyjny.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 21-27 lipca. Wszystko rozpocznie pełen muzyki, śpiewu, tańca i kolorów korowód. To właśnie podczas tego jakże barwnego przejścia zaczyna dziać się magia. Dzieci z różnych stron świata, często po raz pierwszy, stają przed oklaskującą je sądecką publicznością, prezentując zalążek tego co zobaczymy podczas koncertu otwarcia.

Tego roku inauguracja Festiwalu powróci na piękny, nowosądecki Rynek, gdzie występujący zostaną oficjalnie przywitani i zaprezentują fragmenty występów przygotowanych na dni narodowe.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość. Taki sposób realizacji Festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację tejże „inności” i w konsekwencji w przyjaźń.

W trakcie trwania Festiwalu odbędzie się również wiele wydarzeń towarzyszących. Dzieci będą koncertować na estradach plenerowych w Krakowie, Krynicy-Zdroju, Limanowej, Ludźmierzu oraz Szczawnicy. Zaprosimy także do udziału w warsztatach oraz w kiermaszu twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, a wszystko to okrasimy wystawą strojów regionalnych i specjalnym koncertem!

Wystawa „Dziecięcy świat zmysłów. Dotykając kultury” będzie interaktywna i sensoryczna, umożliwi dotknięcie tkanin, haftów i zdobień na strojach. Dzieci będą mogły także identyfikować zapachy przypraw z różnych zakątków świata, co wzbogaci ich zmysły. Podczas koncertu „Muzyka świata” zaprezentują się muzycy z wszystkich zespołów uczestniczących w tegorocznej 31. edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR. To wyjątkowe wydarzenie będzie nie tylko świętem muzyki, ale także spotkaniem kultur, które poprzez dźwięki buduje mosty porozumienia i współpracy. Podczas koncertu doświadczymy syntezy zmysłów i kulturowej różnorodności, zarówno instrumentalnej, jak i muzycznej, co stanowi odpowiedź na ideę bycia razem.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń towarzyszących dostępne na stronie Festiwalu swietodziecigor.pl.

W dotychczasowych trzydziestu edycjach Festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR wystąpiło aż 356 zespołów z 68 krajów wszystkich kontynentów! Nowy Sącz odwiedzili w tym czasie goście z najdalszych części globu, w tym z: Ghany, Martyniki, Sri Lanki, Nowej Zelandii, Brazylii, Wenezueli, Korei Południowej, Chin, Japonii, Angoli, Argentyny, Chile, Ekwadoru, Indii, Indonezji, Kanady, Meksyku, Paragwaju, Nigerii, Stanów Zjednoczonych, Tajlandii i Tajwanu. Uczestnikami Festiwalu były również zespoły z: Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Hiszpanii, Portugalii, Macedonii, Węgier, Włoch, Litwy, Łotwy, Finlandii, Turcji, Izraela czy Iraku.

Rekordziści, który uczestniczyli w Festiwalu kilkukrotnie były zespoły z: Słowacji – 11 razy, Ukrainy – 11 razy, Rumunii – 9 razy, Bułgarii – 8 razy i Indii – 8 razy.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Hanna Wróblewska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Ludomir Handzel – Prezydent Nowego Sącza oraz Tadeusz Zaremba – Starosta Nowosądecki.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerami Festiwalu są: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Miasto Nowy Sącz,

Powiat Nowosądecki, Miasto i Gmina Uzdrowisko Krynica-Zdrój, Miasto i Gmina Szczawnica, Miasto Limanowa oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Festiwal jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF®

Sponsorami głównymi wydarzenia są: Firma KORAL i Polskie Koleje Linowe – Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju.

Wydarzenie sponsorują również: FAKRO Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy KARPATIA, Kaufland Polska,  Markety Sp. z o.o. sp.j., Wawel S.A., BRUK-BET sp. z o.o., Gotoma Sp. z o.o., WIŚNIOWSKI, Jubiler SEZAM, Galeria TRZY KORONY, Prospona Sp. z o.o., Fundacja NEWAG, Piwniczanka – Spółdzielnia Pracy, Terma Bania, Muszynianka Sp. o.o., FURINI – Świat Puf i Foteli, ZET TRANSPORT Sp. z o.o., Media Service Zawada Sp. z o.o.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Pismo Folkowe, Gazeta Krakowska, portal CZASDZIECI.PL, OPOWIEM CI, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, portal GÓRAL.INFO, Dobry Tygodnik Sądecki, Regionalna Telewizja Kablowa w Nowym Sączu, miastoNS, Portal Sądecki.News.

Andrzej Gulewicz  MTV 24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz