wtorek, 16 lipca, 2024
filmy

Montmartre – historyczna dzielnica Paryża. Spojrzenie w świat. Jak żyją inni……

329views

Francja, Paryż sierpień 2023r.

Montmartre – historyczna dzielnica Paryża,  położona na wzgórzu o tej samej nazwie, znajdująca się w XVIII dzielnicy miasta. Fragment ten jest zabudowany starymi kamienicami, ciągnącymi się wzdłuż krętych i ostro wznoszących się, brukowanych uliczek i wąskich przejść ze schodami, o wyraźnie odmiennym charakterze niż reszta miasta. Niegdyś dzielnica ta miała charakter centrum rozrywki i głównej siedziby bohemy artystycznej. Obecnie jest niemal w całości opanowana przez przemysł turystyczny.

Istnieją przypuszczenia, że na tym wzgórzu poniósł około roku 250 męczeńską śmierć pierwszy biskup Paryża święty Dionizy  z dwoma towarzyszami Rustykiem i Eleuterem, stąd nazwa Mons Martyrorum (Wzgórze Męczenników). Tutaj w 1534 roku Ignacy Loyola wraz z małą grupką złożył śluby założenia zakonu Jezuitów.

W końcu XI wieku na szczycie wzgórza założono klasztor benedyktynek.  W czasie rewolucji francuskiej klasztor został zniszczony, a pozostałością po nim jest kościół ST-Pierre. Przy klasztorze istniała osada o podejrzanej sławie (tanie wyszynki), a teren wokół niej miał charakter wiejski, z licznymi wiatrakami.

Już w połowie XIX wieku Montmartre stał się ulubionym miejscem artystycznej cyganerii. Pod koniec XIX wieku Montmartre włączono do Paryża, co zapoczątkowało jego szybką urbanizację. Na szczycie wzgórza Montmartre zbudowano elektyczną bazylikę Sacre`-Coeur, a poniżej kościół żelbetowy Saint Jean de Montmartre.  W okolicy znajduje się jeden z ważniejszych paryskich cmentarzy.

Muzyka instrumentalna – Andrzej Gulewicz

Płyta: Odległe światy, utwór: Ziemskie wołanie

Relacja filmowa MTV 24