Muszyński zamek oficjalnie otwarty
Muszyna 30 września 2023r.
Hejnałem muszyńskim oraz wystrzałem z armaty 30 września br. został oficjalnie otwarty średniowieczny zamek w Muszynie. W wydarzeniu uczestniczyły władze miasta, goście ze Słowacji ( Bardejowa, Sabinowa i innych ościennych miejscowości Słowacji ), parlamentarzyści, ministrowie i radni powiatu nowosądeckiego. Obecni byli też burmistrzowie sąsiednich miejscowości, wykonawca odbudowy zabytku oraz mieszkańcy i turyści.
Imprezie towarzyszyły pokazy rycerskie oraz występy artystów muszyńskich na dziedzińcu zamku jak również bogata oprawa artystyczno-handlowa jarmarku muszyńskiego w rynku obok ratusza, gdzie zaprezentowano artystyczne rękodzieło i regionalne przysmaki.
Zamek zbudowano w końcu XIV wieku, przy trakcie handlowym prowadzącym na Węgry. Mieści się on na wzgórzu Baszta. Średniowieczną budowlę zniszczył najazd węgierski w 1474 roku. W I połowie XVI wieku został odbudowany przez króla węgierskiego Macieja Korwina. Do XVIII wieku był siedzibą starostów Klucza Muszyńskiego. Wraz z upływem czasu z obronnej fortecy pozostały fragmenty muru i baszta.
Prace budowlane na zamku prowadziło Przedsiębiorstwo Budowlane „Budmex” z Barcic. Historia zamku została odtworzona na podstawie artefaktów, a jego odbudowa trwała trzy lata.
Pieniądze na odbudowę zostały pozyskane ze środków zewnętrznych pochodzących z Funduszy Unijnych, dotacji rządowych i Stowarzyszenia Klucz Muszyński. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 13,5 mln złotych, w tym 22 procent z budżetu gminy.
Obecnie muszyński zamek stanowi kolejną wspaniałą atrakcję dla turystów. Z dziedzińca, na którym zawisły chorągwie starostów muszyńskich oraz z ostatniej kondygnacji baszty można podziwiać przepiękne widoki Muszyny wśród wijącego się Popradu oraz malowniczych gór. Natomiast wewnątrz budowli zwiedzający zobaczą średniowiecznych rycerzy w zbrojach oraz inne postacie, nawiązujące do tamtej epoki. Dwie armaty, w stanie gotowości do wystrzału strzegą mury tej wspaniałej budowli. Przy takim widoku można przenieść się wyobraźnią do tamtego wymiaru czasowego.
Relacja filmowa
Andrzej Gulewicz MTV24