niedziela, 26 maja, 2024
filmy

Muszyńskich rycerzy ogarnął zimowy sen w zamku na wzgórzu Baszta

289views

Muszyna 19 listopada 2023r.

Po raz ostatni w tym roku, 19 listopada dawny starosta Muszyny oprowadzał turystów po zamku, pełnym legend i ukrytych tajemnic, usytuowanym  na wzgórzu Baszta, bowiem bacznie pilnujących zamek rycerzy ogarnął zimowy sen. Jego bramy otworzą zapewne jak się obudzą na wiosnę w przyszłym roku. Do końca listopada można jeszcze wchodzić tylko na dziedziniec i taras nad kamienicą i stąd oglądać piękne krajobrazy Muszyny. 

Zamek, który niedawno został oddany do użytku, cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród zwiedzających. Przychodziło tu tysiące  turystów w dni weekendowe,  po trzy, po cztery tysiące osób, a  w pozostałe dni  tygodnia to tych osób przychodziło po kilkaset. Ten fakt przeszedł najśmielsze oczekiwania władz miasta.

Po dwóch miesiącach wielkiego sukcesu otwarcia zamku w Muszynie władze miasta postanowiły na zimę ograniczyć dostęp do zamku i zapraszają ponownie na wiosnę w przyszłym roku.

W wieży zamkowej jest do oglądania ekspozycja składająca się z trzech bardzo ważnych wydarzeń z życia tego zamku  oraz jednej legendy. Na pierwszym poziomie jest legenda o śpiącym wojsku, na drugim poziomie jest pierwszy burgrabia muszyński zamku Mikołaj Gładysz z małżonką Katarzyną, która była bardzo piękna i bardzo mądra. Na kolejnej kondygnacji jest przedstawiony biskup Paweł z Przemankowa, pierwszy właściciel dóbr muszyńskich, na kolejnej kondygnacji jest przedstawiona scena wyobrażająca rozmowę biskupa Jana Konarskiego ze swoim starostą Mikołajem Lapispataky w obecności uroczej małżonki,  na temat odbudowy zamku po najeździe węgierskim w 1474 roku, a na samej górze jest wspaniały taras, z którego można podziwiać piękne widoki okolicy.

Z każdym zamkiem związana jest legenda. Legenda zamku muszyńskiego opowiada o śpiącym, skamieniałym wojsku, pod zrujnowanymi i zapadniętymi piwnicami zamkowymi, które jest pilnowane przez dziewczynkę z pięknymi koralami z szlachetnych kamieni, i chłopca,  który ma na palcu rubin. Te szlachetne kamienie to perły. Co roku w niedzielę palmową, kiedy ksiądz rozpoczyna procesję uderza po trzykroć krzyżem w drzwi w owym czasie. Na dźwięk tego uderzenia budzi się skamieniałe wojsko, zostaje przygotowana wspaniała uczta, chłopczyk dotrzymuje rycerzom towarzystwa, dziewczynka im usługuje, i ta sytuacja powtarza się co roku. Kończy się to wraz z końcem okresu wielkanocnego. Istnieje też druga wersja legendy………………….

Zamek był własnością biskupów krakowskich, wchodził w skład tzw. Państwa Muszyńskiego, którego stolicą była Muszyna. Oprócz tego w skład tego miejsca wchodziły 35 wsi i dwa miasteczka,  czyli Muszyna I Tylicz. Świetność tego zamku to XIV do  XVI wiek, natomiast pod koniec XVI wieku zamek spłonął i został porzucony. Starostowie przenieśli się do podzamkowego zespołu dworskiego, który znajduje się u stóp zamku, w którego skład wchodzi Dwór Starostów Muszyńskich jak również Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego, w dawnym zajeździe oraz Kordegarda, która jest obecnie w rękach prywatnych, gdzie stacjonowało wojsko.

Zamek był usytuowany w bardzo dobrym miejscu obronnym, z którego widać przełom rzeki Poprad. To jest jedyna granica, która nie zmieniła się praktycznie od średniowiecza, była od zawsze stałą granicą południowej Polski. Zamek w Muszynie został odtworzony na podstawie prac archeologicznych.

Tło muzyczne – musicalowe legendy muszyńskie, według opracowania muzycznego Macieja Niecia oraz scenariusza i reżyserii Izabeli Bajorek

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24