Piątkowe popołudnie, 23 lutego 2024r., w Krynicy-Zdroju zdecydowanie zostanie w pamięci na długo! Historyczny Puchar Świata FIS w snowboardzie rozpoczęła uroczysta ceremonia losowania numerów startowych. W Pijalni Głównej 16 zawodniczek i 16 zawodników poznało kolejność w jakiej wystartują podczas sobotniej rywalizacji na Jaworzynie Krynickiej.
Już w najbliższą sobotę i niedzielę będziemy świadkami historycznego wydarzenia! W ośrodku sportowo-turystycznym Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej startuje Puchar Świata FIS w snowboardzie alpejskim. Dwudniowe zmagania pucharowe w sercu Beskidu Sądeckiego poprzedziły treningi zawodników oraz oficjalne i uroczyste losowanie numerów, które odbyło się w piątkowe popołudnie w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.
– Najlepsi snowboardziści będą rywalizować ze sobą na Jaworzynie Krynickiej. Jesteśmy bardzo zbudowani tym, że możemy się spotkać w miejscu symbolicznym dla Krynicy-Zdroju, czyli w Pijalni Głównej. Formuła losowania numerów startowych jest otwarta, chcieliśmy aby wszyscy mogli wziąć udział w tym wydarzeniu i spotkać się z zawodnikami. Krynica-Zdrój jest dumna, że może gościć te wspaniałe zawody. Cieszymy się i zapraszamy wszystkich turystów i mieszkańców na stok Jaworzyny Krynickiej – powiedział Piotr Ryba, Burmistrz Krynicy-Zdroju.
– Jest nam niezmiernie miło, że możemy gościć tak wspaniałych zawodników w naszym ośrodku narciarskim na Jaworzynie Krynickiej. Dezycja FIS o przyznaniu nam organizacji jest ogromnym wyróżnieniem i robimy wszystko, by zawody odbyły się w dobrym klimacie tak, aby każdy je miło wspominał. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie nasza współpraca z PZN, która trwa już ponad cztery lata w ramach programu PolSKI Mistrz. Jest to kolejny etap i mam nadzieję, że nie ostatnie słowo we wspólnej działalności, by nasi sportowcy mogli jak najwięcej trenować i osiągać jak najlepsze rezultaty – mówił Daniel Pitrus, prezes zarządu Grupy PKL.
W losowaniu wzięło udział 16 zawodniczek i 16 zawodników, którzy zgromadzili do tej pory najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Z punktu widzenia zawodników jest to bardzo ważne, ponieważ im niższy numer, tym lepsza trasa. Dzięki temu zawodnicy startujący jako pierwsi, mogą wykorzystać w zupełności warunki panujące na trasie i zawalczyć o jak najlepszy czas.
– Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, którzy przybyli do Krynicy-Zdroju na to wydarzenie. Jest to dla nas niesamowite, że możemy organizować pierwszy w historii Puchar Świata w snowboardzie. Mam nadzieję, że nie zawiedziemy kibiców i zawodników, że będą chcieli tutaj wracać na kolejne zawody, bo obiecuję, że postaramy się, by w przyszłości dalej je organizować – mówił Adam Małysz, prezes zarządu PZN.
Losowania numerów startowych zawsze odbywają się w formie ciekawych, a nawet żartobliwych rywalizacji. W Krynicy-Zdroju zawodnicy mieli za zadanie ściągnąć za pomocą szarfy butelkę Kryniczanki, na której pod zdrapką znajdował się numer odpowiadający pijałce. Z kolei w pijałkach znajdowały się właściwe numery startowe.
Jak przebiegły zatem losowania numerów?
„Jedynkę” wylosowali Niemka Cheyenne Loch oraz Słoweniec Tim Mastnak. Nasz mistrz świata, Oskar Kwiatkowski także miał szczęście i w „krynickiej pijałce” wylosował nr 3.
Wydarzenie w krynickiej Pijalni było również doskonałą okazją, by spotkać się z najlepszymi zawodnikami, porozmawiać czy zrobić wspólne zdjęcie. Kibice mogli odebrać również bezpłatne zaproszenia na każdy z dwóch dni zawodów Pucharu Świata.
Goście mogli również posłuchać muzyki na żywo, o którą zadbał zespół Sawdust i DJ. Dodatkowo podczas wydarzenia dostępna była wystawa zdjęć autorstwa Miłosza Pierwoły, który uchwycił naszych snowboardzistów. Wystawa jeszcze przez weekend będzie dostępna w Hotelu Czarny Potok.
Kibice przez ostatni tydzień mieli szansę odebrać bezpłatne zaproszenia. Organizatorzy wraz ze stacją narciarską Jaworzyna Krynicka zadbali także, by dla kibiców podczas wydarzenia nie zabrakło dodatkowych atrakcji oraz konkursów z nagrodami.
Miłośników sportów zimowych, którzy nie będą mogli pojawić się w Krynicy-Zdroju zachęcamy do śledzenia transmisji na żywo w sobotę i niedzielę od godz. 13:00 na kanale Eurosport 1 oraz w serwisie Eurosport Extra Player.
Bezpłatna komunikacja i szczegółowy program
Organizatorzy wydarzenia zalecają przyjazd na zawody komunikacją miejską – specjalnie dla uczestników wydarzenia będą kursować bezpłatne busy z centrum Krynicy-Zdroju bezpośrednio pod stację Jaworzyna Krynicka.
Przed nami dwa dni pucharowych zmagań i niezapomnianych emocji! Sztukuje się historyczny weekend i święto kibiców sportów zimowych.
Jak przebiegły zatem losowania numerów?
„Jedynkę” wylosowali Niemka Cheyenne Loch oraz Słoweniec Tim Mastnak. Nasz mistrz świata, Oskar Kwiatkowski także miał szczęście i w „krynickiej pijałce” wylosował nr 3.
Puchar Świata w snowboardzie na Jaworzynie Krynickiej – czas start!
24.02.2024, sobota
· 9:00 – 11:00 Kwalifikacje: slalom gigant równoległy
· 13:00 – 14:20 Finały: slalom gigant równoległy
25.02.2024, niedziela
· 9:00 – 11:00 Kwalifikacje: slalom gigant równoległy
· 13:00 – 14:20 Finały: slalom gigant równoległy
Pierwszy raz w historii Puchar Świata w snowboardzie zagości w Polsce. Na trasie nr 2A na Jaworzynie Krynickiej rywalizować będą najlepsi zawodnicy w snowboardzie alpejskim kobiet i mężczyzn. Zapraszamy wszystkich w terminie 24-25.02.2024 roku do kibicowania reprezentantom Polski oraz sportowcom, którzy będą walczyć o podium Pucharu Świata w Krynicy-Zdrój. Bądźmy razem uczestnikami sportowego święta wraz z bohaterami wielkiego międzynarodowego wydarzenia.
Celem programu PolSKI Mistrz jest przede wszystkim promocja narciarstwa i snowboardu wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do sportu oraz wsparcie organizacyjne i finansowe prowadzące do rozwoju narciarstwa zjazdowego i snowboardu w Polsce. Inicjatorami Programu PolSKI Mistrz są Polskie Koleje Linowe (PKL), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Polski Związek Narciarski (PZN).
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane